Օգոստոսին 13 422-ով ավելի աշխատատեղ ունենք Հայաստանում. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարեց, որ ներդրումները օգնում են, որպեսզի երկրում աշխատատեղերը չփակվեն։
«Ուզում եմ ընդգծել, որ նախորդ ամիսներին արձանագրված միտումը շարունակվել է նաև օգոստոսին և 2020 թվականի օգոստոսին մենք 13 422-ով ավելի աշխատատեղ ունենք հանրապետությունում, քան՝ 2019 թվականի օգոստոսին և օգոստոսին հուլիսի նկատմամբ ունենք 4946-ով ավելի աշխատատեղ», - ասաց նա:
Վարչապետը նշեց, որ այս միտումը շարունակվում է նաև աշխատավարձերի մասով:
«Մի տարբերությամբ՝ 2020 օգոստոսին 2019 թվականի օգոստոսի նկատմամբ երկրում ամբողջ աշխատավարձային ֆոնդը ավելի է եղել 10 մլդ 974 մլն դրամով կամ 9.6 տոկոսով, սակայն հուլիսի նկատմամբ օգոստոսին պակաս է եղել 2 մլդ 663 մլն դրամով։ Պետք է վերլուծել, հասկանալ, թե ինչի հետ է կապված։ Իսկ մեկ մարդու միջին աշխատավարձը 2020 թվականի օգոստոսին 2019 թվականի օգոստոսի նկատմամբ ավելի է եղել 16 371 դրամով կամ 7.3 տոկոսով, սակայն 2020 թվականի օգոստոսին հուլիսի նկատմամբ պակաս է եղել 5971 դրամով կամ 2.9 տոկոսով։ Սրանք, իհարկե, թվեր են, որոնք դեռ պետք է վերլուծել, սակայն արձանագրումն այն է, որ աշխատատեղերի թիվն ավելանում է և առնվազն վատ չէ», - նշեց նա։

В Армении число рабочих мест в августе на 13 422 больше – Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня на заседании правительства, что инвестиции способствуют тому, чтобы в Армении не закрывались рабочие места.
«Хочу подчеркнуть, что зафиксированная в предыдущие месяцы тенденция продолжалась также в августе и в августе 2020 года в республике на 13 422 рабочих мест больше, чем в августе 2019 года и в августе по сравнению с июлем у нас на 4946 рабочих мест больше», - сказал премьер.
Никол Пашинян отметил, что такая же тенденция продолжается и по части зарплат.
«С одной разницей, в августе 2020 года по сравнению с августом 2019 года в стране весь фонд зарплаты был больше на 10 млрд. 974 млн. драмов или 9.6%, однако по сравнению с июлем в августе меньше на 2 млрд. 663 млн. драмов. Нужно проанализировать, понять, с чем это связано. А средняя заработная плана (на одного человека) в августе 2020 года по сравнению с августом 2019 года больше на 16 371 драмов или 7.3%. Это, конечно, цифры, которые нужно еще проанализировать, однако они фиксируется то, что рабочие места увеличиваются и это как минимум неплохо», - отметил он.