Հայաստանի կառավարությունը կորոնավիրուսի հետ կապված հարյուր տոկոսանոց թափանցիկ է, մենք որևէ թիվ չենք փոխել. Վարչապետ
24/09/2020 11:24
Կառավարության այսօրվա նիստին առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտնեց, որ այս պահին կա 1300 սովորական և 170 վերակենդանացման բաժանմունքում մահճակալ, որոնց 30 տոկոսը ազատ է:
«Մենք ասում էինք, որ ամենաբարձր թիվը հուլիսի 6-ի շրջաններում էր և ամենացածր թիվը եղել է սեպտեմեբի 11-ին, որից հետո թիվը աճում է՝ պայմանավորված շարժունակության մեծացմամբ և նաև համաճարակային կանոնների պահման կարգապահությամբ», - ասաց նա:
Նախարարը նշեց, որ կորոնավիրուսային հիվանդության հետ ապրելու տրամաբնության շրջանակներում պետք է շարունակել կրել դիմակներ, պահել սոցիալական հեռավարություն և լվանալ ձեռքերը:
Թորոսյանն ասաց, թե կան գործոններ, որ դժվար են կառավարվում, մասնավորապես, հասարակական տրանսպորտում վիրուսի տարածման ուղիղ ռիսկի գործոնը և այս պահին տարածման թվերը դպրոցներով չեն պայմանավորում, բայց եթե կտրուկ աճ լինի, ապա կպայմանավորեն:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, որ, ի վերջո, բոլոր երկրները մոտավորապես նույն իարվիճակում են լինելու:
«Զարգացումները դա են ցույց տալիս, Եվրոպայում երկորրդ, բայց շատ ավելի մեծ ալիք է սկսվել: Հայաստանի կառավարությունը կորոնավիրուսի հետ կապված հարյուր տոկոսանոց թափանցիկ է, մենք որևէ թիվ չենք փոխել», - ասաց նա:

Armenia’s minister of health Arsen Torosyan speaking at the cabinet sitting today said that as of the moment there are 1,300 common and 170 beds in intensive care unit of which 30% is free.
“We were telling that the highest figures were in late July and the lowest was on September 11, after which though the number of infected started growing agreed with the mobility of the people,” he said.
The minister said in the logic of living with coronavirus it is necessary to continue wearing masks, keep social distance and wash hands often.
Torosyan said there are risks which are difficult to manage like the direct risk of spread of virus in transport. He said they do not tie the growth of the number with the opening of schools yet but in case of sharp growth they will.
The prime minister said that all the countries will appear in almost the same situation.
“The developments show that a second, bigger wave started in Europe. Armenia’s government works 100% transparently with coronavirus figures. We have not changed any number,” he said.