«Չկա Արցախի կողմից առաջարկված մի նախագիծ կամ հարց, որը լուծում չստանա ՀՀ իշխանությունների կողմից». հանդիպել են Հայաստանի ու Արցախի ԱԺ նախագահները
24/09/2020 15:27
Պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 24-ին հանդիպել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի և խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարների ու հանձնաժողովների նախագահների հետ:
Արարատ Միրզոյանն իր անկեղծ գոհունակությունն է հայտնել նման ձևաչափով հանդիպման համար՝ մասնավորապես, և երկու խորհրդարանների միջև շփումների պարբերականության համար՝ առհասարակ:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ այս ձևաչափը կարող է մի նոր հարթակ դառնալ խմբակցությունների և հանձնաժողովների միջև՝ ավելի կոնկրետ ու թեմատիկ քննարկումների և շփումների համար, ինչը կօգնի լրացնել մեր մեծ համազգային օրակարգը, որը ժամանակի հրամայականով պարբերաբար վերանայելու, տարբեր ուղղություններով բարեփոխումներ իրականացնելու, փոփոխվող մարտահրավերների համար նոր լուծումներ գտնելու, մոտեցումները վերաքննելու ու վերահաստատելու անհրաժեշտություն է առաջանում:
Արցախի Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ երկու խորհրդարանների համատեղ աշխատանքի մեկնարկը հաջող է տրված և հույս է հայտնել, որ առաջիկա տարիներին ՀՀ Ազգային ժողովի հետ համագործակցության արդյունքում կհաջողվի նոր որակ հաղորդել Արցախի խորհրդարանի օրինաստեղծ գործունեությանը: Այս համատեքստում նա կարևորել է փոխայցելությունները ԱԺ նախագահների, խմբակցությունների, հանձնաժողովների մակարդակով:
Հայաստանի և Արցախի խորհրդարանների ղեկավարների առանձնազրույցի ընթացքում Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Արթուր Թովմասյանին՝ այցի նախաձեռնության համար և շեշտել, որ այս ձևաչափն իր ուրույն տեղը կզբաղեցնի համատեղ աշխատանքներում՝ է՛լ ավելի մեծացնելով օրակարգերի ներդաշնակեցման հնարավորությունն ու փոխգործակցությունը:
«Մեր առանձնազրույցին զուգահեռ՝ այս պահին հանդիպումներ են ընթանում նաև խմբակցությունների ղեկավարների ու հանձնաժողովների նախագահների միջև, և պետք է փաստեմ, որ այն բովանդակությունը, որը փորձում ենք դնել այս հանդիպումների մեջ, իսկապես աննախադեպ է և պետք է շարունակենք նույն ոճով»,- նշել է Արարատ Միրզոյանը:
Արթուր Թովմասյանը, մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ընդգծել է, որ չկա Արցախի Հանրապետության կողմից առաջարկված մի նախագիծ կամ հարց, որը լուծում չստանա ՀՀ-ի իշխանությունների կողմից:
Երկու խորհրդարանների ղեկավարներն առանձնազրույցի ընթացքում քննարկել են երկկողմ համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված մի շարք հարցեր:

Нет предложенного Арцахом какого-либо проекта или вопроса, который не находил бы решения у властей Армении – встреча спикеров парламента Армении и Арцаха
24/09/2020 16:09
Прибывшая 24 сентября с официальным визитом в Армению делегация во главе с председателем Национального Собрания Республики Арцах Артуром Товмасяном встретилась с председателем Национального Собрания Армении Араратом Мирзояном, руководителями парламентских фракций и председателями комиссий.
Тепло приветствуя гостей в парламенте Армении, Арарат Мирзоян выразил удовлетворение форматом встречи в частности и регулярностью контактов между парламентами в целом. Спикер НС отметил, что данный формат может стать новой платформой между фракциями и комиссиями – для более конкретных и тематических обсуждений и контактов, что поможет дополнить большую общенациональную повестку, которая велением времени нуждается в периодическом пересмотре, проведении реформ в различных направлениях, поисках новых решений меняющихся вызовов, переосмыслении и подтверждении подходов.
Председатель НС Республики Арцах, отметив успешный старт совместной работы двух парламентов, выразил надежду, что в последующие годы в итоге сотрудничества с парламентом Армении удастся придать новое качество законодательной деятельности арцахского парламента. В этом контексте он подчеркнул важность взаимных визитов на уровне председателей парламентов, фракций, комиссий.
В ходе личной беседы глав парламентов Армении и Арцаха А.Мирзоян, поблагодарив А.Товмасяна за инициативу встречи, отметил, что данный формат займет свое особое место в совместной работе, еще более расширив возможности и взаимодействие в гармонизации повесток дня.
«Помимо личной беседы в настоящее время также проводятся встречи между руководителями фракций и председателями комиссий, и должен констатировать, что содержание, которое мы пытаемся вложить в эти встречи, действительно беспрецедентно, и следует продолжать в том же ключе», - отметил А.Мирзоян.
Артур Товмасян, вновь поблагодарив за прием, подчеркнул, что нет предложенного Республикой Арцах какого-либо проекта или вопроса, который не находил бы решения у властей Армении.
В персональной беседе глав двух парламентов обсужден ряд вопросов развития и углубления двустороннего сотрудничества.