Ջերմուկի տարածաշրջանում հանքի բացման ու փակման կողմնակիցների միջև քաղաքացիական պատերազմ է սկսվում. Ստեփան Դանիելյան
24/09/2020 15:35
Ոնց հասկանում եմ՝ Ջերմուկի տարածաշրջանում հանքի բացման ու փակման կողմնակիցների միջև քաղաքացիական պատերազմ է սկսվում, այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը։
«Մի կողմը սոցիալական խնդիրներ է առաջ քաշում, մյուս կողմը՝ բնապահպանական:
Մարտերը սկսել են տարերային բնույթ կրել, սակայն գործը սառը զենքերին դեռ չի հասել: Գյուղերում վիրավորանքները երկար ժամանակ են հիշում, ու այս թշնամությունը կարող է դեռ երկար ժամանակ արտահայտվել, անգամ, երբ հանքի հարցն այս կամ այն կերպ լուծվի: Սակայն, լուծումը կարծես թե կոմպրոմիսային տարբերակ չունի:
Ու այս ամենի պատճառն այն է, որ այս կառավարությունը հրաժարվում է որևէ տեսակետ հայտնել, անգամ՝գոնե թափանցիկություն ապահովել, փաստաթղթերը բացել, որ վեճն առարկայական փուլ տեղափոխվի:
Տարօրինակ է, որ Արցախի խնդրի նիկոլական բանաձև չի օգտագործվում Ամուլսարի խնդրում. գտնել այնպիսի լուծում, որը բավարարի և հանքի բացման կողմնակիցներին, և՝ դեմ եղողներին:
Դա նաև հետաքրքիր փորձարկում կլինի, եթե նման բանաձև գտնվի, այդ փորձը հնարավոր կլինի օգտագործել նաև Արցախի խնդրում», - գրել է Դանիելյանը։

Между сторонниками и противниками открытия рудника в регионе Джермуке начинается гражданская война – Степан Даниелян
24/09/2020 16:48
Насколько понимаю, между сторонниками и противниками открытия рудника в регионе Джермуке начинается гражданская война, об этом написал на своей странице в Facebook политолог Степан Даниелян.
«Одна сторона выдвигает социальные проблемы, а другая сторона – экологические.
Бои начали носить стихийный характер, однако дело еще не дошло до холодного оружия. В селах долго помнят оскорбления, и это вражда может проявляться еще длительное время, даже когда этот вопрос решится тем или иным образом. Однако, решение как будто не имеет компромиссного варианта.
И причина всего этого в том, что это правительство отказывается сообщить какую-то точку зрения, хотя бы обеспечить прозрачность, открыть документы, чтобы спор перешел в предметную стадию.
Странно, что в вопросе Амулсара не используется николовская формула решения карабахского конфликта – найти такое решение проблемы, которое удовлетворит и сторонников открытия рудника, и противников.
Если такая формула будет найдена, то это станет интересным испытанием, этот опыт можно будет использовать также в вопросе Арцаха», - написал Даниелян.