Նավալնին իր կյանքը փրկելու համար շնորհակալություն է հայտնել Օմսկի օդաչուներին և բժիշկներին
Բլոգեր Ալեքսեյ Նավալնին շնորհակալություն է հայտնել Օմսկից ժամանած օդաչուներին և բժիշկներին, որոնք նրան ցուցաբերել են անհրաժեշտ օգնություն: Այս մասին նա գրել է Instagram-ի իր էջում:
Նա երախտագիտություն է հայտնել «անհայտ լավ ընկերներին», այդ թվում՝ օդաչուներին, որոնք արագորեն ռուսներով օդանավը իջեցրել են՝ չնայած օդանավակայանը «ականապատելու» մասին լուրերին:
«Օդանավակայանի եկած բուժաշխատակիցները և նրանց հետևից եկած ռեանիմոբիլն...  անմիջապես ասացին. « Սա թունավորում է», և նրանք ինձ տվեցին ատրոպինի չափաբաժին», - գրել է Նավալնին:
Նրա խոսքով՝ օդաչուներն ու առաջին բուժաշխատողներն իրեն լրացուցիչ 15-20 ժամ կյանք են տվել:
«Եթե չլինեին այս տղաները... Շնորհակալություն, անհայտ բարի ընկերներ: Դուք լավ մարդիկ եք», - ընդգծել է բլոգերը:
Օգոստոսի 20-ին օդանավը, որով թռչում էր Նավալնին, շտապ վայրէջք է կատարել Օմսկում: Բլոգերը հոսպիտալացվել է, քանի որ իրեն վատ է զգացել: Ավելի ուշ Նավալնին տեղափոխվել է Բեռլինի Charite կլինիկա:

Навальный поблагодарил пилотов и омских врачей за спасение его жизни
Блогер Алексей Навальный поблагодарил пилотов и омских врачей, которые оказали ему необходимую помощь. Об этом он написал на своей странице в Instagram.
Он выразил признательность «неизвестным добрым друзьям», в том числе пилотам, которые быстро посадили самолет с россиянином на борту, несмотря на сообщения о «минировании» аэропорта.
«Пришедшие сотрудники медслужбы аэропорта и приехавший за ними реанимобиль... сразу четко сказали: «это токсическое отравление»,- и зафигачили мне дозу атропина», — отметил Навальный.
По его словам, пилоты и первые медики подарили ему дополнительные 15-20 часов жизни.
«Если бы не эти ребята. Спасибо вам, неизвестные добрые друзья. Вы хорошие люди», — подчеркнул блогер.
20 августа самолет, в котором летел Навальный, экстренно приземлился в Омске. Блогера госпитализировали, так как ему стало плохо. Позже Навального перевезли в берлинскую клинику Charite.