Ադրբեջանին խորհուրդ եմ տալիս չգնալ, այսպես ասած, կոնֆիդենցիալ ինֆորմացիայի բացահայտման ճանապարհով. Փաշինյան (Տեսանյութ)
25/09/2020 14:35
«Ադրբեջանի ղեկավարությունը շարունակում է գնալ հին ճանապարհով՝ ավելացնելով մի նոր կոմպոնենտ», - ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ կառավարությունում Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ:
Նա նշել է, որ վերջին շրջանում ադրբեջանական լրատվամիջոցները, իշխանական շրջանակները, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը նոր կոմպոնենտ են մտցրել քարոզչական արշավի մեջ, այսպես ասած՝ կոնֆիդենցիալ ինֆորմացիաների բացահայտում:
«Ես ադրբեջանցի գործընկերներին խորհուրդ եմ տալիս չգնալ այդ ճանապարհով, որովհետև եթե մտանք այդ դաշտ, սկսեցինք կոնֆիդենցիալ ինֆորմացիաներ տարածել, վախենամ՝ դրանից Ադրբեջանի ներքաղաքական վիճակը հուսահատորեն ապակայունանա: Այնպես որ խորհուրդ եմ տալիս վերադառանալ կառուցողական դաշտ, չգնալ տրորված ճանապարհով»,- ասել է վարչապետը:
Նա ակնկալում է, որ Ադրբեջանի նախագահը, ի վերջո, արձագանքի՝ ասելով, որ, այո՛, ինքը համաձայն է, որ Ղարաբաղի հարցի որևէ լուծում պետք է ընդունելի լինի և՛ Ադրբեջանի ժողովրդի համար, և՛ Հայաստանի ժողովրդի համար, և՛ Արցախի ժողովրդի համար:
Փաշինյանի խոսքով՝ սա կնշանակի, որ ունենք հնարավորություն՝ ճեղքում արձանագրել բանակցային գործընթացում. «Այո՛, ես համարում եմ, որ կա հնարավորություն դա անելու, և Հայաստանն ասել է, որ մենք պատրաստ ենք լինել մաքսիմալ կառուցողական»:
Ավելի վաղ ադրբեջանական հաքքին.ազ կայքը հայտնել էր, որ 2018 թվականի հուլիս-օգոստոս ամիսներին Արսեն Խառատյանը դիմել է Ադրբեջանի կառավարական աղբյուրին, առաջարկելով սկսել ուղիղ բանակցություններ։ Ադրբեջանական կառավարության ներկայացուցչի հետ հանդիպման ժամանակ, որը տեղի է ունեցել եվրոպական երկրներից մեկում, Արսեն Խառատյանը նշել է, որ ներկայացնում է Փաշինյանին, որը հետաքրքրված է բանակցությունների նոր ֆորմատով։ Նա ասել է, որ Հայաստանի նոր կառավարությունը պատրաստակամ է ապագա բանակցությունների համար ընդունել փուլային կարգավորման պլանը, մասնավորապես, առաջին փուլում Ղարաբաղին կից երեք շրջանների «դեօկուպացիա», այնուհետև՝ ևս երկու շրջանի «հանձնում», մասնավորապես, գրել էր ադրբեջանական կայքը։

Советую Азербайджану не идти по пути раскрытия так называемой конфиденциальной информации – Никол Пашинян
25/09/2020 15:38
«Руководство Азербайджана продолжает идти по старому пути, внеся также новый компонент», - заявил сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе встречи с возглавляемой председателем Национального Собрания Республики Арцах делегацией в правительстве.
Он отметил, что в последнее время азербайджанские СМИ, правительственные круги, военно-политическое руководство Азербайджана внесло новый компонент в пропагандистскую кампанию – раскрытие так называемой конфиденциальной информации.
«Советую азербайджанским коллегам не идти по этому пути, поскольку если мы перейдем на это поле, начнем распространять конфиденциальную информацию, то боюсь, что после этого внутриполитическая ситуация в Азербайджане будет окончательно дестабилизирована. Посему советую вернуться в конструктивное поле, не идти по проторенному пути», - сказал премьер-министр.
Как отметил премьер, он ожидает, что президент Азербайджана, в конце концов, отреагирует и согласится, что решение карабахского конфликта должно быть приемлемым для народов Армении, Азербайджана и Карабаха.
По словам Никола Пашиняна, это будет означать, что у нас есть возможность зафиксировать прорыв в переговорном процессе.
«Да, я считаю, что есть такая возможность. Мы готовы быть максимально конструктивными», - отметил премьер-министр Армении.
Напомним, что вчера бывший советник премьер-министра Армении Арсен Харатян опроверг информацию о том, что в период работы советником премьера вел тайные переговоры от имени Никола Пашиняна с представителями Азербайджана.
Ранее, азербайджанский портал «Хаккин.аз» опубликовал информацию о тайных переговорах между эмиссарами Еревана и Баку по карабахскому урегулированию. Согласно источнику, в июле-августе 2018 года Арсен Харатян обратился к правительственным источникам Азербайджана с предложением о начале прямых переговоров. На встрече с представителем азербайджанского правительства на территории одной из европейских стран Арсен Харатян заявил, что представляет Пашиняна, который заинтересован в качественно новом формате переговоров. Он отметил, что новое правительство Армении выражает готовность принять за основу будущих переговоров поэтапный план урегулирования, речь в частности шла о «деоккупации» на первом этапе трех районов Карабаха, а затем освобождении еще двух районов.