Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարը նշել է Ան -26-ի կործանման հավանական պատճառը
Խարկովի մարզի Չուգուև քաղաքի մերձակայքում կործանված Ան -26 ռազմական ինքնաթիռը, նախնական տվյալներով, կարող էր թևով դիպչել գետինը:
Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Անդրեյ Տարանը: Նրա խոսքերը հրապարակվել են Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության կայքում:
«Նախնական վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ, ամենայն հավանականությամբ, ինքնաթիռը գետնին է բախվել թևով», - հայտնել է Տարան:
Նրա խոսքով՝ սև արկղերը դեռ ինքնաթիռում են, դրա վրա արձանագրված տեղեկատվությունը վերլուծելուց հետո կարելի է եզրակացություններ անել:
Տարան նաև նշել է, որ ինքնաթիռը ղեկավարում էր հրահանգիչ օդաչուն:
Նա հավելել է, որ փորձագետների նախնական գնահատման համաձայն՝ ինքնաթիռի ձախ շարժիչի սենսորներից մեկում տեղի է ունեցել խափանում:

An-26 military plane crashes in northeastern Ukraine, casualties reported
An An-26 military plane with cadets on board crashed in northeastern Ukraine’s Kharkov region, the press service of the Ukrainian Air Force said on Friday.
"Tonight, an air accident involving an An-26 plane of the Ukrainian Air Force took place. The plane crashed while performing a landing approach," the statement says. "There are death and casualties on board."
The information was confirmed by the Kharkov Region governor Alexei Kucher.
"A plane crashed near Chuguyev. There are deaths. <...> There are survivors," the official wrote on his Facebook page.
A total of 18 people were killed and two seriously injured, Ukraine’s Interior Ministry said.
"The plane had 23 people on board - five crew members and 18 cadets. As of 21:45 Moscow time, 18 were killed and two seriously injured," the ministry’s press service said in a statement.