Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարը նշել է Ան -26-ի կործանման հավանական պատճառը
Խարկովի մարզի Չուգուև քաղաքի մերձակայքում կործանված Ան -26 ռազմական ինքնաթիռը, նախնական տվյալներով, կարող էր թևով դիպչել գետինը:
Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Անդրեյ Տարանը: Նրա խոսքերը հրապարակվել են Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության կայքում:
«Նախնական վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ, ամենայն հավանականությամբ, ինքնաթիռը գետնին է բախվել թևով», - հայտնել է Տարան:
Նրա խոսքով՝ սև արկղերը դեռ ինքնաթիռում են, դրա վրա արձանագրված տեղեկատվությունը վերլուծելուց հետո կարելի է եզրակացություններ անել:
Տարան նաև նշել է, որ ինքնաթիռը ղեկավարում էր հրահանգիչ օդաչուն:
Նա հավելել է, որ փորձագետների նախնական գնահատման համաձայն՝ ինքնաթիռի ձախ շարժիչի սենսորներից մեկում տեղի է ունեցել խափանում:

Министр обороны Украины назвал возможную причину крушения Ан-26
Военный самолёт Ан-26, потерпевший крушение в районе города Чугуева в Харьковской области, согласно предварительным данным, мог зацепиться крылом за землю.
Об этом заявил министр обороны Украины Андрей Таран. Его слова опубликованы на сайте украинского оборонного ведомства.
«Предварительный анализ свидетельствует о том, что, скорее всего, самолет зацепился крылом за землю», — сказал Таран.
По его словам, чёрный ящик ещё находится в самолёте, после анализа записанной на нём информации можно будет делать выводы.
Также Таран рассказал, что самолётом управлял пилот-инструктор.
Он добавил, что, по предварительной оценке специалистов, произошёл отказ в одном из датчиков левого двигателя самолёта.