Չուգուևոյում Ան -26 օդանավի վթարի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 25-ի
Խարկովի մարզի Չուգուևոյում Ան -26 ռազմական օդանավի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 25-ի, երկու տուժած ծանր վիճակում հոսպիտալացվել է: Այս մասին տեղեկացնում է Ուկրաինայի գլխավոր դատախազության աշխատակազմի մամուլի ծառայությունը:
Իր հերթին, Ուկրաինայի զինված ուժերի ռազմաօդային ուժերի հրամանատարությունը Facebook-ում հաղորդել է, որ Խարկովի ազգային օդուժի համալսարանի մեկ կուրսանտի վերջին պահին թույլ չեն տվել թռչել: Այսպիսով, ինքնաթիռում 27 մարդ է եղել, ոչ թե 28 մարդ, ինչպես ավելի վաղ նշվում էր:
Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել թռիչքների կանոնները խախտելու և դրանց նախապատրաստվելու հոդվածով, ինչը հանգեցրել է աղետի և ծանր հետևանքների: Դեպքի վայրում աշխատում են Խարկովի կայազորի ռազմական դատախազության աշխատակիցները և Քննչական պետական   բյուրոյի քննիչները:
Ուրբաթ՝  սեպտեմբերի 25-ի երեկոյան, Խարկովի մարզում վթարի է ենթարկվել Ան-26 ռազմական օդանավը, որում անձնակազմից բացի, եղել են օդուժի Խարկովի ազգային համալսարանի կուրսանտներ:
Աղետի բոլոր հանգամանքներն ու պատճառները պարզելու համար ստեղծվել է պետական   հանձնաժողով, որը գլխավորում էր փոխվարչապետ Օլեգ Ուրուսկին:

Число погибших при крушении Ан-26 под Чугуевом возросло до 25 человек
Количество жертв авиакатастрофы военного самолета Ан-26 под Чугуевом в Харьковской области возросло до 25 человек, двое пострадавших госпитализированы в тяжелом состоянии, информирует пресс-служба офиса генерального прокурора Украины в телеграм-канале.
В свою очередь Командование Воздушных сил Вооруженных сил Украины (ВСУ) сообщило в фейсбуке, что одного курсанта Харьковского национального университета Воздушных сил (ХНУВС) в последнюю минуту не допустили к полету. Таким образом, на борту самолета находились 27, а не 28 человек, как считалось ранее.
Генпрокуратура Украины открыла уголовное производство по статье о нарушении правил полетов и подготовки к ним, повлекшее катастрофу и тяжкие последствия (ст. 416 УК Украины). На месте происшествия работают сотрудники военной прокуратуры Харьковского гарнизона и следователи Государственного бюро расследований.
Вечером в пятницу, 25 сентября, при заходе на посадку возле города Чугуева разбился военный самолет Ан-26 Воздушных сил ВСУ. По словам председателя Харьковской облгосадминистрации Алексея Кучера, незадолго до крушения пилот сообщал об отказе двигателя.
На борту Ан-26, помимо экипажа, находились курсанты Харьковского национального университета Воздушных сил. По предварительной информации, полет был учебным.
Для выяснения всех обстоятельств и причин катастрофы создана государственная комиссия, которую возглавил вице-премьер Олег Уруский.