Նախկին ակտիվիստները ջինսերը հանել, կոստյում են հագել, դարձել «Անասնաֆերմայի» հերոսները. Աղբյուր Սերոբ փողոցի բնակիչները բողոքի ակցիա են կազմակերպել
26/09/2020 12:41
Աղբյուր Սերոբ թաղամասի բնակիչները դարձյալ բողոքի ակցիա են իրականացնում՝ նշելով, թե Աղբյուր Սերոբի 7 հասցեում իրականացվող շինարարության պատճառով քանդվում են իրենց բնակարանները։
«Շինարարության հետևանքով իմ տան պատերին ճաքեր են առաջացել։ Իրավիճակը ներկայացրել եմ ԱԻՆ-ին, ասում են՝ երբ բալկոնը կպոկվի, կընկնի, զանգահարեք մեզ, կգանք, բալկոնը կբարձրացնենք։ Բազմիցս բողոքել ենք, դեռ հիմնական պատասխան չենք ստացել։
Նամակներ ենք ուղարկել թե՛ քաղաքապետարանին, թե՛ նախագահին, թե՛ վարչապետին։ Լռություն։ Գրում եմ, որ էս երեխեքը փոշի են շնչում։ Ամեն մի կտորը քանդելու համար կողքի շենքերն ու սեփական տները դղրդում են», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց բնակիչներից մեկը։
Նա նշեց, որ քաղաքապետարանից շինարարության վերաբերյալ համաձայնություն են տվել՝ չիմանալով նույնիսկ, որ այստեղ մանկապարտեզ է եղել։
Քաղաքացիներից մեկն էլ ասաց, թե նախկին ակտիվիստները հիմա դարձել են պատգամավորներ և ավագանիներ ու նմանվել «Անասնաֆերմայի» հերոսներին.
«16-18 տարի իրար հետ քաղաքի ամեն մի շենքի համար պայքարել ենք, հիմա իրանք կոստյումներ են հագել ու ստեղ մարդ չկա։ Իրենք ինձնից զարգացած ու կարդացած են, կարդացել են Օրուելի «Անասնաֆերման», վերջին գլուխը գիտեն, երբ կենդանիները սկսում են խմել-լակել, ու հետո տեսնում են, որ բոլորը նույնացել են։ Ջինսերը հանեցին, կոստյումը հագան, մտածում են, որ մի բան են փոխել»։
Աղբյուր Սերոբ թաղամասի բնակիչն ասաց, թե լրատվամիջոցների հարցին ի պատասխան քաղաքապետարանից ասել են, որ հանրային քննարկում եղել է։
«Փաստորեն, այդ 109 հոգին, որ ստորագրել ենք, տառապում ենք այցհեմեռով, որովհետև ոչ մեկս այդ քննարկումը չի տեսել։ Հետո էլ պարոն վարչապետն ասում ա, թե էս-էս ազգանունների հետ ինձ կապողը թող գնա գլուխը պատով տա։ Թող գնա։ Մենք չենք ասում Նիկոլ, հեռացիր, Մարության, հեռացիր։ Առաջին ազգանուններն ինքն ա տվել, մենք որևէ մեկի անունը չենք տվել», - ասաց նա:

Бывшие активисты сняли джинсы, надели костюмы и стали героями «Скотного двора» – жители улицы Ахпюр Сероб проводят акцию протеста
26/09/2020 14:51
Жители квартала «Ахпюр Сероб» снова проводят акцию протеста из-за строительства по адресу ул. Ахпюр Сероба №7, в результате которого рушатся их квартиры.
«Из-за строительства у меня на стенах образовались трещины. Я представил ситуацию МЧС, говорят: когда балкон сорвется, упадет, позвоните нам, мы приедем, поднимем балкон. Неоднократно жаловались, но ответа не получили.
Писали письма и мэру, и президенту, и премьеру. Полное молчание. Я пишу им, что дети дышат пылью. Каждый раз, когда рушат какую-то часть, соседние дома дрожат», - сказал в беседе с журналистами один из жителей.
Он отметил, что мэрия дала разрешение на строительство, не зная даже о том, что здесь есть детский сад.
Один их жителей сказал, что бывшие активисты сейчас стали депутатами, членами Совета старейшин и похожи на героев «Скотного двора».
«16-18 лет мы вместе боролись за каждое здание в городе, сейчас они надели костюмы и здесь уже никого нет. Они образованнее и начитаннее меня, читали «Скотный двор» Оруэлла, знают последнюю главу, когда животные начинают пить-выпивать, и потом видят, что невозможно определить, кто есть кто, все одинаковы. Сняли джинсы, надели костюмы и думают, что изменили что-то», - сказал участников акции.
Житель квартала «Ахпюр Сероб» заявил, что в ответ на запрос средств массовой информации мэрия сказал, что было проведено общественное обсуждение.
«Фактически эти 109 человек, которые подписались, страдают Альцгеймером, поскольку никто из нас не помнит этого обсуждения», - сказал он.