Մեր նպատակը մեկն է՝ ջախջախել հակառակորդին բոլոր հնարավոր միջոցներով. Մեր հաղթանակն այլընտրանք չունի. Ջալալ Հարությունյանի մարտակոչը
27/09/2020 08:37
2016 թվականի մարտական գործողություններից շուրջ չորս տարի անց հակառակորդը կրկին դիմել է զենքի ուժին՝ կարծելով, թե այդ ճանապարհով կարողանալու է հօգուտ իրեն լուծել արցախյան հիմնահարցը: Սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան ադրբեջանական բանակը հրթիռահրետանային նախապատրաստությունից ու ԱԹՍ  հարվածներից հետո հարձակման է անցել շփման գծի ամբողջ երկարությամբ, ասված է ՊԲ հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի մարտական կոչում:
«Այս պահին ՊԲ  ստորաբաժանումները, հակառակորդին մեծաթիվ կորուստներ պատճառելով, հաջողությամբ խափանում են նրա ծրագրերը: Այդ ծրագրերը մեզ հայտնի են վաղուց, դրանց էությունը կարելի է արտահայտել մի բառակապակցությամբ՝ հայաթափել Արցախն ու Հայաստանը:
Վստահ եղեք, այս անգամ ևս հակառակորդը  ձախողվելու է: Հաղթանակը հեշտ չի տրվելու: Իր բնույթին հավատարիմ՝ հակառակորդը թիրախավորելու է խաղաղ բնակավայրերն ու քաղաքացիական բնակչությանը,  նա տարբերություն չի դնելու զինվորի ու մանկահասակ երեխայի, հոգևորականի ու տարեց կնոջ, հասուն տղամարդու և անօգնական ծերունու միջև. նրա թիրախը բոլորս ենք: Հաղթանակը պահանջելու է ուժերի գերլարում և երկաթակուռ միասնություն: Հիմա մի կողմ պետք է դրվեն բոլոր տարակարծությունները, բոլոր տեսակետները, բոլոր  կարծիքները:
Մեր նպատակը մեկն է՝ ջախջախել հակառակորդին բոլոր հնարավոր միջոցներով, խորտակիչ հարվածներ հասցնել նրա զինված ավազակախմբերին, ոչնչացնել նրա ռազմական ենթակառուցվածքը,  անհրաժեշտության դեպքում նաև ընդարձակել անվտանգության գոտին ու պարտադրել վերջնական խաղաղություն:
Այդ խնդիրը կատարելու համար պետք է մեկտեղվեն բոլորիս ջանքերը:
Մեր հաղթանակն այլընտրանք չունի. մենք պաշտպանում ենք մեր նախնիների շիրիմներն ու մեր երեխաների ապագան: Մենք պաշտպանում ենք մեր նախնիների հողի վրա  ապրելու իրավունքը:

Джалал Арутюнян: У нас одна цель – сокрушить противника всеми средствами, наша победа не имеет альтернативы
27/09/2020 10:19
«В настоящее время подразделения Армии обороны, причинив противнику многочисленные потери успешно пресекают его программы. Эти программы нам известны, их суть можно выразить одним словосочетанием – изгнать армян из Арцаха и Армении.
Уверены, что и в этот раз противник потерпит неудачу. Победа не будет легкой. Оставаясь верным своему характеру, противник превращает в мишень мирные населенные пункты и гражданское население, для него нет разницы между солдатом и ребенком, священнослужителем и пожилой женщиной, зрелым мужчиной и беспомощным стариком: его целью являемся все мы. Сейчас все разногласия должны быть отложены в сторону, все точки зрения, все мнения.
У нас одна цель – сокрушить противника всеми возможными средствами, нанести сокрушительные удары его вооруженным бандам, уничтожить его военную инфраструктуру, а в случае необходимости также расширить зону безопасности и принудить к окончательному миру.
Для выполнения этой задачи нам нужно объединить все наши усилия.
Наша победа не имеет альтернативы: мы защищаем могилы наших предков и будущее наших детей. Мы защищаем наше право жить на земле наших предков.