Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակումը Արցախի բնակավայրերի ուղղությամբ հանգեցրել է քաղաքացիական զոհերի ու վնասների.Արցախի ՄԻՊ
27/09/2020 10:30
Սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանը լայնածավալ օդային ու հրթիռահրետանային հարձակում է սկսել շփման գծի ողջ երկայնքով՝ թիրախավորելով նաև բազմաթիվ քաղաքացիական բնակավայրեր ու ենթակառուցվածքներ, ներառյալ՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Առկա են նաև քաղաքացիական զոհեր ու վնասներ, հայտնում է Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը:
«Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանը խիստ դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպտագույն ոտնահարումը:
Պաշտպանը կոչ է անում միջազգային հանրությանը համապատասխան գնահատական տալ ադրբեջանական գործողություններին, այն էլ՝ ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի պայմաններում, և միջոցներ ձեռք առնել Արցախի Հանրապետության հազարավոր բնակիչների կյանքին ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգների չեզոքացման ուղղությամբ», - ասված է ՄԻՊ հայտարարությունում:

Широкомасштабное нападение Азербайджана на населенные пункты Арцаха привело к разрушениям и потерям среди гражданского населения – омбудсмен Арцаха
27/09/2020 11:33
Рано утром 27 сентября Азербайджан начал широкомасштабное воздушное и ракетно-артиллерийское нападение по всей протяженности линии соприкосновения, нанося удары по многочисленным гражданским поселениям и объектам инфраструктуры, включая столицу Степанакерт. Есть потери среди гражданского населения и разрушения, сообщает Защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян.
Защитник прав человека Республики Арцах решительно осуждает грубое нарушение Азербайджаном норм международного гуманитарного права.
Омбудсмен призывает международное сообщество дать соответствующую оценку действиям Азербайджана, особенно в условиях эпидемии COVID-19, и предпринять меры по нейтрализации угроз жизни и безопасности тысяч жителей Республики Арцах.