Կադիրովը կոչ է արել Ադրբեջանին և Հայաստանին դադարեցնել անիմաստ արյունահեղությունը
Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովը կոչ է արել «եղբայրական ադրբեջանցի և հայ ժողովուրդներին դադարեցնել անիմաստ արյունահեղությունը, որը հակամարտությունը հեռու է տանում բանակացային և մարդկային ընկալումից»:
Ըստ Կադիրովի՝ այս իրավիճակում չպետք է փնտրել մեղավորներին հակառակ ուղղությամբ ու նրանց, ովքեր առաջինն են կրակել:
«Չեչեն ժողովուրդը, որը հիանալի գիտի պատերազմի և խաղաղության գինը, ձեզ կոչ է անում դադարեցնել, փոխել ձեր բարկությունը ողջամտության, խոնարհեցնել ձեր հպարտությունը և հայրերին ու մայրերին հնարավորություն տալ տեսնելու իրենց երեխաներին ողջ և առողջ», - ասել է նա:
Կադիրովն առաջարկել է անմիջապես միանալ այս գործընթացին «ամբողջ համաշխարհային հանրությանը, ՄԱԿ-ին, բոլոր հարևան պետություններին, հոգևորականներին և վերադարձնել խաղաղությունը Կովկաս»:
«Լեռնային Ղարաբաղը վերածվել է արյունահոսող վերքի, որը որոշակի ուժեր թույլ չեն տալիս բուժել: Ամբողջ Կովկասը, տարածաշրջանի բոլոր եղբայրական ժողովուրդները տառապում են այս ցավից: Ռուսաստանը տիտանական ջանքեր է գործադրում՝ ստիպելու հակամարտության կողմերին նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ: Բայց դրա համար անհրաժեշտ է մեկընդմիշտ դադարեցնել ռազմական գործողությունները», - ընդգծել է Չեչնիայի ղեկավարը:

Кадыров призвал Азербайджан и Армению смирить гордыню
Глава Чечни Рамзан Кадыров призвал «братские азербайджанский и армянский народы остановить бессмысленное кровопролитие, которое все дальше и дальше уводит конфликт от пониманий разума и человечности».
По мнению Кадырова, не стоит в этой ситуации искать виновных в противоположной стороне и тех, кто первым выстрелил.
«Чеченский народ, прекрасно знающий цену войны и мира, призывает вас остановиться, сменить гнев на здравомыслие, смирить гордыню и дать шанс отцам и матерям видеть своих детей живыми и здоровыми», — заявил он.
Кадыров предложил незамедлительно подключиться к этому процессу «все мировое сообщество, ООН, все соседние государства, духовенство и вернуть мир на Кавказ».
«Нагорный Карабах стал кровоточащей раной, которой определенные силы не дают возможность зажить. От этой боли страдает весь Кавказ, все братские народы региона. Россия предпринимает просто титанические усилия, чтобы заставить стороны конфликта сесть за стол переговоров. Но для этого необходимо раз и навсегда остановить военные действия», — подчеркнул глава Чечни.