Ղազախստանը Հայաստանին ու Ադրբեջանին կոչ է անում խաղաղ բանակցություններ վարել
Ղազախստանը Հայաստանին և Ադրբեջանին բանակցություններ սկսելու կոչ է անում և պատրաստ է աջակցել հակամարտության կարգավորման խաղաղ ուղիների որոնմանը՝ միջազգային կազմակերպությունների հարթակներում, կիրակի հայտարարել է հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը:
«Ղազախստանի Հանրապետությունը խորը մտահոգություն է հայտնում հայ-ադրբեջանական հակամարտության սրման կապակցությամբ, որը տեղի է ունեցել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Լեռնային Ղարաբաղում: Մենք կոչ ենք անում բարեկամ Ադրբեջանի Հանրապետությանը և Հայաստանի Հանրապետությանը ձեռնարկել բոլոր միջոցները իրավիճակը կայունացնելու, ուժի կիրառումից հրաժարվելու և բանակցություններ սկսելու համար: Մենք պատրաստ ենք աջակցել միջազգային կազմակերպությունների հարթակներում հակամարտության կարգավորման խաղաղ ուղիների որոնմանը: Որպես Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցների վերաբերյալ կոնֆերանսի (ԱՓՎՄԿ) ներկայիս նախագահ՝ մենք առաջարկում ենք օգտագործել Համաժողովի վստահության միջոցների գոյություն ունեցող փաթեթը», - ասված է Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ:

Казахстан призвал Армению и Азербайджан к мирным переговорам
Казахстан призывает Армению и Азербайджан приступить к переговорам, готов содействовать поиску мирных путей разрешения конфликта на площадках международных организаций, заявило в воскресенье министерство иностранных дел республики.
«Республика Казахстан выражает глубокую обеспокоенность эскалацией армяно-азербайджанского конфликта, произошедшей 27 сентября 2020 года в Нагорном Карабахе. Призываем дружественные нам Азербайджанскую Республику и Республику Армения принять все меры для стабилизации ситуации, отказаться от использования силовых средств и приступить к переговорам. Готовы содействовать поиску мирных путей разрешения конфликта на площадках международных организаций. Как действующий председатель СВМДА, предлагаем использовать имеющийся пакет мер доверия Совещания», - говорится в заявлении МИД Казахстана, опубликованном в воскресенье на сайте ведомства.