Միսնկի խմբի համանախագահները կոչ են անում Երևանին և Բաքվին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և վերսկսել բանակցությունները
27/09/2020 14:25
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ խստորեն դատապարտելով ուժի գործադրումը ԼՂ հակամարտության գոտում։
«Խստորեն դատապարտում ենք ուժի կիրառումն ու ցավում ենք անիմաստ կորուստների համար, ներառյալ՝ խաղաղ բնակչության շրջանում: Համանախագահները կոչ են անում կողմերին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և վերսկսել բանակցությունները՝ հակամարտության կայուն լուծում գտնելու համար», - ասված է հայտարարության մեջ։
Համանախագահները կողմերին կոչ են անում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները տեղում իրավիճակը կայունացնելու համար և նշում են, որ հակամարտությունը խաղաղ բանակցային ճանապարհով լուծումն այլընտրանք չունի:

Сопредседатели призывают Армению и Азербайджан немедленно прекратить боевые действия и возобновить переговоры
27/09/2020 14:20
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ с озабочены сообщениями о широкомасштабных военных действиях вдоль линии соприкосновения в зоне нагорно-карабахского конфликта.
«Мы решительно осуждаем применение силы и сожалеем о бессмысленных человеческих жертвах, в том числе среди гражданского населения. Сопредседатели призывают стороны немедленно прекратить боевые действия и возобновить переговоры для поиска устойчивого решения конфликта», - говорится в заявлении посредников.
Сопредседатели призывают стороны принять все необходимые меры для стабилизации ситуации на местах и вновь заявляют, что альтернативы мирному урегулированию конфликта путем переговоров нет.