Արցախի ՄԻՊ-ն այցելել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով վիրավորված քաղաքացիական անձանց
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը սեպտեմբերի 28-ին այցելել է Ստեփանակերտի բժշկական հաստատություններում ապաքինվող, ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով վիրավորված քաղաքացիական անձանց:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը ծանոթացել է վիրավորման դեպքերի հանգամանքներին, հետաքրքրվել բուժվող անձանց առողջական վիճակից ու կարիքներից և վերահաստատել, որ կիրառվելու է Պաշտպանի լիազորությունների մեջ գտնվող ողջ գործիքակազմը պատերազմական գործողություններից տուժած անձանց խախտված իրավունքների վերականգման ուղղությամբ: Պաշտպանը տեսակցել է նաև ռազմական գործողությունների հետևանքով վիրավորված հղի կնոջը և հավաստիացել, որ մայրիկի և փոքրիկի կյանքին վտանգ չի սպառնում: Նա ընդգծել է, որ բոլոր վիրավորները պետք է գտնվեն պետության առանձնակի հոգածության ներքո:
Արտակ Բեգլարյանը խստիվ դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերի և ենթակառուցվածքների նպատակային թիրախավորումը՝ որակելով դրանք որպես միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ: Պաշտպանը շեշտադրել է, որ դրանք Ադրբեջանում վարվող հայատյացության քաղաքականության հերթական դրսևորումներն են, որոնց կանխարգելման և պատշաճ գնահատականներ տալու հարցերում պատասխանատվության իր բաժինն ունի նաև միջազգային հանրությունը:

Artsakh Human Rights Defender Visited Civilians Wounded as A Result of Azerbaijani Aggression
On September 28, Artsakh Republic Human Rights Defender Artak Beglaryan visited civilians, recovering in medical institutions in Stepanakert, wounded as a result of the Azerbaijani aggression.
The Ombudsman got acquainted with the circumstances of injury cases, the health status and needs of civilians, and confirmed that all the means within the Human Rights Defender's authorities will be used to restore the violated rights of injured. The Ombudsman also met with a pregnant woman wounded during hostilities and assured that the lives of the mother and kid are not in danger. He stressed that all the wounded should be under the special care of the state.
Artak Beglaryan strongly condemned the targeted attacks of Azerbaijan on civilian settlements and infrastructures, calling them gross violations of International Humanitarian Law. The Ombudsman stressed that these are another manifestations of the armenophobic policy of Azerbaijan, for the appropriate assessment and prevention of which the international community also bears its share of responsibility.