Ռուսաստանը կապի մեջ է Թուրքիայի հետ Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի հարցով. Պեսկով
Ռուսաստանը կապի մեջ է Թուրքիայի հետ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ, լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
«Երեկ Արտաքին գործերի նախարարության միջոցով շփումներ են եղել Անկարայի հետ», - ասել է նա:
Պատասխանելով հարցին՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նախատեսո՞ւմ է շփումներ ունենալ իր ադրբեջանցի պաշտոնակից Իլհամ Ալիևի հետ, Պեսկովը նշել է. «Անհրաժեշտության դեպքում դրանք, իհարկե, կկայանան»:
Միաժամանակ նա հիշել է, որ նախորդ օրը Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ադրբեջանի, Հայաստանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարների հետ, իսկ Պուտինը նախօրեին հեռախոսազրույց է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:

Россия находится в контакте с Турцией по ситуации в Карабахе - Песков
Россия контактирует с Турцией по ситуации в Нагорном Карабахе, сообщил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает «Интерфакс».
«Вчера были контакты по линии министерства иностранных дел с Анкарой», - сказал он.
Отвечая на вопрос, планируются ли у российского президента Владимира Путина контакты с азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым, Песков отметил: «При необходимости они, конечно же, состоятся».
При этом он напомнил, что накануне у главы МИД РФ Сергея Лаврова состоялись телефонные разговоры с министрами иностранных дел Азербайджана, Армении и Турции, а у Путина накануне был телефонный разговор с премьер-министром Николом Пашиняном.