ՀԱՊԿ-ը կոչ է անում դադարեցնել կրակը Լեռնային Ղարաբաղում և վերադառնալ բանակցություններին
Պետք է դադարեցնել ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում, հակամարտության կողմերը պետք է նստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ, ասված է ՀԱՊԿ հայտարարության մեջ:
«ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը լուրջ մտահոգություն և անհանգստություն է հայտնում Լեռնային Ղարաբաղում սեպտեմբերի 27-ին զինված հակամարտության վերսկսման կապակցությամբ, որի ընթացքում երկու կողմից էլ կան զոհեր և վիրավորներ, այդ թվում՝ խաղաղ բնակչության շրջանում», - ասել է ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը:
«Անհրաժեշտ է անհապաղ վերականգնել հրադադարի ռեժիմը և վերադառնալ բանակցային գործընթացի, որը վարում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումը հնարավոր է միայն քաղաքական և դիվանագիտական մեթոդներով», - ասել է Զայնետդինովը:
ՀԱՊԿ-ում հայտարարել են.
«Ստեղծված իրավիճակը չի նպաստում 1994 թ. հրադադարի համաձայնագրի իրականացմանը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման շրջանակներում ուժ չկիրառելու փոխադարձ պարտավորություններին»:

ОДКБ призывает прекратить огонь в Нагорном Карабахе, вернуться к переговорам
Боевые действия в Нагорном Карабахе необходимо прекратить, сторонам конфликта следует сесть за стол переговоров, говорится в заявлении ОДКБ.
«Генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась выражает серьезную обеспокоенность и озабоченность в связи с возобновлением 27 сентября вооруженного конфликта в Нагорном Карабахе, в ходе которого с обеих сторон есть убитые и раненые, в том числе среди мирного населения», - сказал пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов.
«Необходимо немедленно восстановить режим прекращения огня и вернуться к переговорному процессу, который ведут сопредседатели Минской группы ОБСЕ. Решение конфликта в Нагорном Карабахе возможно только политико-дипломатическими методами», - сказал Зайнетдинов.
В ОДКБ заявили: «Сложившаяся ситуация не способствует выполнению соглашения о прекращении огня 1994 года и взаимных обязательств не применять силу в рамках мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта».