Մակրոնը Լիտվայում կհանդիպի Տիխանովսկայայի հետ մի պայմանով
Ֆրանսիայի առաջնորդ Էմանուել Մակրոնը Վիլնյուս կատարած այցի ընթացքում կհանդիպի Բելառուսի ընդդիմության համակարգող խորհրդի ներկայացուցիչ Սվետլանա Տիխանովսկայայի հետ, եթե նա ինքը այդ մասին խնդրի, հայտարարել է Ֆրանսիայի կառավարության ներկայացուցիչ Գաբրիել Աթալը:
«Եթե Սվետլանա Տիխանովսկայան հանդիպում խնդրի, հանրապետության նախագահն իր այցի ընթացքում կհանդիպի նրա հետ», - բացատրել է Աթալը, որի խոսքերը մեջբերում է РИА Новости-ն:
Ֆրանսիայի նախագահը երկուշաբթի կսկսի իր այցը Լիտվա, իսկ սեպտեմբերի 29-ին կայցելի Լատվիա:
Դրանից առաջ Մակրոնը Բելառուսում տեղի ունեցածն անվանել էր ավտորիտար իշխանության ճգնաժամ և Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին կոչ էր անում հեռանալ հանրապետության նախագահի պաշտոնից:

Макрон встретится с Тихановской в Литве, но для нее есть условие
Французский лидер Эммануэль Макрон встретится с представителем Координационного совета оппозиции Белоруссии Светланой Тихановской во время своего визита в Вильнюс, если она сама об этом попросит, рассказал официальный представитель правительства Франции Габриэль Атталь.
«Если Светлана Тихановская попросит о встрече, президент республики встретится с ней в ходе своего визита», – пояснил Атталь, слова которого приводит РИА Новости.
Президент Франции в понедельник начнет свой визит в Литву, а 29 сентября он посетит Латвию.
До этого Макрон назвал происходящее в Белоруссии кризисом авторитарной власти и призвал Александра Лукашенко уйти с поста президента республики.