Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան. Սիրիայից տեղափոխված զինյալներն արդեն կռվում են Ադրբեջանի կողմից
Թուրքիայի կողմից Սիրիայից տեղակայված գրոհայիններն արդեն մասնակցում են Լեռնային Ղարաբաղի ռազմական գործողություններին, РИА Новости-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը:
«Մեր տեղեկություններով՝ վերջերս Թուրքիան Սիրիայից Ադրբեջան է տեղակայել շուրջ 4000 զինյալ: Նրանք արդեն մասնակցում են այդ կողմից ... Նրանք մարզվում են զինյալների ճամբարներում և տեղափոխվում են այնտեղ», - ասել է դեսպանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Սիրիայից ժամանած զինյալները մասնակցում են Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողություններին:
Ըստ նրա՝ դժվար է որոշել այդ խմբերի էթնիկ կազմը:
Դեսպանը «Эхо Москвы»-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ, ըստ ռազմական հետախուզության, գրոհայինները «օգտագործում են չարտերային թռիչքներ Ադրբեջանի Նախիջևանի որոշ օդանավակայաններ հասնելու համար», «մենք խոսում ենք գրոհայինների մասին» Թուրքիայի կողմից գրավված Սիրիայի հյուսիսային տարածքներից»:

Переброшенные из Сирии боевики уже воюют на стороне Азербайджана в Карабахе - посол Армении в РФ
Боевики, переброшенные Турцией из Сирии, уже участвуют в военных действиях в Нагорном Карабахе, заявил в интервью РИА Новости посол Армении в России Вардан Тоганян.
«По нашей информации, за последнее время около четырех тысяч боевиков переброшено Турцией из Сирии в Азербайджан. Они уже участвуют на той стороне... Их готовят в лагерях боевиков и туда перебрасывают»,- заявил посол, отвечая на вопрос, участвуют ли боевики из Сирии в боевых действиях в Нагорном Карабахе.
По его словам, национальный состав этих групп определить сложно.
В интервью «Эху Москвы» посол отметил, что, по данным военной разведки, боевики «чартерными рейсами попадают в некоторые аэропорты на территории Нахичевани, Азербайджана», речь идет о боевиках «с оккупированных Турцией территорий северной Сирии».