Ստեղծվել է կորոնավիրուսի ամենաարագ և էժան թեստը. ԱՀԿ
Կորոնավիրուսի դեմ ստեղծված նոր էքսպրես թեստի արդյունքը հայտնի է դառնում 15-30 րոպեում և արժե մոտ 5 դոլար: Այս մասին հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Գեբրեյեսուսը, հաղորդել է բրիտանական BBC հեռուստառադիոընկերությունը:
Նոր հետազոտությունը կօգնի վերահսկել դեպքերի աճը, հատկապես՝ աղքատ երկրներում, որոնք տառապում են բժշկական անձնակազմի և լաբորատորիաների պակասից, ասել է ԱՀԿ ղեկավարը:
Այսօր թեստի արդյունքներին պետք է սպասել մի քանի ժամ:
Թեստերի արտադրողներն են «Abbott» և «SD Biosensor» ընկերությունները: Դրանք տարեկան արտադրելու են 120 միլիոն թեստ 133 աղքատ երկրների համար:

ВОЗ: Создан самый быстрый и дешевый тест на коронавирус
Созданный новый экспресс-тест на коронавирус дает результат за 15-30 минут и стоит около $5 (примерно 140 грн). Об этом заявил генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Аданом Гебреисус, сообщила во вторник, 29 сентября, британская телерадиокорпорация ВВС.
Новый тест поможет контролировать рост заболеваемости, особенно в бедных странах, страдающих от нехватки медицинского персонала и лабораторий, подчеркнул глава ВОЗ.
Сейчас результатов тестирования приходится ждать несколько часов.
Производителем тестов являются компании Abbott и SD Biosensor. Они будут выпускать 120 млн тестов в год для 133 бедных стран. Финансирование производства будет вести благотворительный фонд Билла Гейтса.