Ադրբեջանի՝ հրադադարի խախտմանն ուղղված սադրիչ գործողությունները հղի են տարածաշրջանային լայնամասշտաբ պատերազմի վերաճելու վտանգով. Մնացականյանի նամակը՝ Գուտերեշին
29/09/2020 19:09
Սեպտեմբերի 28-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին նամակ է հղել, որում ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ ագրեսիան և դրա հետևանքով ստեղծված իրադրությունը: Նախարարը տեղեկություններ է հաղորդել ադրբեջանական զինուժի կողմից տարբեր տրամաչափի զինատեսակների կիրառմամբ Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորման դեպքերի, սադրիչ գործողությունների վերաբերյալ:
Անդրադառնալով հակառակորդի կողմից հնչող խեղաթյուրող ապատեղեկատվական հոսքերին՝ ԱԳ նախարարը նշել է. «Ագրեսիան եղել է նախապես ծրագրված, և ադրբեջանական կողմի հայտարարությունները ենթադրյալ հակահարձակման վերաբերյալ բացարձակ կեղծիք են: Ադրբեջանը երբեք չի քողարկել ուժի կիրառմամբ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծելու իր ռազմավարական նպատակը՝ շարունակաբար պահպանելով լարվածությունը շփման գծի և հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի երկայնքով»:
ԱԳ նախարարը խորապես մտահոգություն է հայտնել Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին և վերջինիս ագրեսիային ցուցաբերվող անվերապահ միակողմանի աջակցության առնչությամբ: Խստորեն դատապարտելով Ադրբեջանի ագրեսիան՝ նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ հրադադարի խախտմանն ուղղված սադրիչ գործողությունները ոչ միայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում են, այլև հղի են տարածաշրջանային լայնամասշտաբ պատերազմի վերաճելու վտանգով:
Նախարար Մնացականյանը քննադատել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի՝ աշխարհում գլոբալ հրադադար հաստատելու կոչին չհետևելու Ադրբեջանի սադրիչ գործելաոճը: Ընդգծել է, որ ագրեսիայի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։
ԱԳ նախարարը ընդգծել է, որ որպես Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավոր՝ Հայաստանը կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները պաշտպանելու Արցախի ժողովրդի անօտարելի իրավունքներն ու ադրբեջանական ագրեսիային կապահովի համարժեք պատասխան։
Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ինքնորոշման իրավունքը հակամարտության կարգավորման անքակտելի մասն է, և այս իրավունքի ուժով Արցախի ժողովուրդը պետք է հնարավորություն ունենա որոշելու իր կարգավիճակն առանց որևէ սահմանափակումների։
ԱԳ նախարարը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:
Նամակը շրջանառվելու է որպես ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 75-րդ նստաշրջանի փաստաթուղթ՝ օրակարգի 34-րդ (Զինված հակամարտությունների կանխարգելում), 71-րդ (Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի), 135-րդ (Պաշտպանելու պատասխանատվություն և ցեղասպանության, պատերազմական հանցագործությունների, էթնիկ զտումների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելում) կետերի ներքո և որպես Անվտանգության խորհրդի փաստաթուղթ:

Провокационные действия Азербайджана чреваты риском перерастания в полномасштабную региональную войну – письмо Мнацаканяна Гутерришу
29/09/2020 20:29
Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян 28 сентября направил письмо генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу, в котором представил развязанную Азербайджаном против Арцаха широкомасштабную агрессию и создавшуюся в ее результате ситуацию. Министр предоставил информацию о случаях целенаправленного обстрела мирного население Арцаха и инфраструктуры, а также провокационных действиях азербайджанских вооруженных сил с применением оружия различного калибра.
Ссылаясь на озвучиваемые противником искажающие потоки дезинформации, министр иностранных дел отметил: «Агрессия была заранее спланированной, и заявления азербайджанской стороны о предполагаемой контратаке абсолютно ложны. Азербайджан никогда не скрывал своей стратегической цели решения нагорно-карабахского конфликта с применением силы, продолжая поддерживать напряженность вдоль линии соприкосновения и армяно-азербайджанской государственной границы».
Глава МИД выразил глубокую обеспокоенность в связи с безоговорочной односторонней поддержкой Азербайджана и агрессии последнего со стороны Турции. Решительно осудив агрессию Азербайджана, министр Мнацаканян подчеркнул, что направленные на нарушение режима прекращения огня провокационные действия являются не только грубейшим нарушением международного гуманитарного права, но и чреваты риском перерастания в полномасштабную региональную войну.
Министр Мнацаканян подверг критике провокационные действия Азербайджана в ответ на призыв генсека ООН к глобальному прекращению огня. Он подчеркнул, что вся ответственность за последствия агрессии лежит на военно-политическом руководстве Азербайджана.
Глава МИД подчеркнул, что Армения как гарант безопасности народа Арцаха примет все необходимые меры для защиты неотъемлемых прав народа Арцаха и обеспечит адекватный ответ на агрессию Азербайджана.
Право жителей Нагорного Карабаха на самоопределение является неотъемлемой частью урегулирования конфликта; и в силу этого права народ Арцаха должен иметь возможность определить свой статус без каких-либо ограничений.
Глава МИД подтвердил приверженность Армении исключительно мирному урегулированию конфликта.
Письмо будет распространено в качестве документа 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН: под пунктами 34 (Предотвращение вооруженных конфликтов), 71 (Право народов на самоопределение), 135 (Ответственность за защиту и предотвращение геноцида, военных преступлений, этнических чисток и преступлений против человечности) повестки дня и как документ Совета Безопасности.