Ադրբեջանի՝ հրադադարի խախտմանն ուղղված սադրիչ գործողությունները հղի են տարածաշրջանային լայնամասշտաբ պատերազմի վերաճելու վտանգով. Մնացականյանի նամակը՝ Գուտերեշին
29/09/2020 19:09
Սեպտեմբերի 28-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին նամակ է հղել, որում ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ ագրեսիան և դրա հետևանքով ստեղծված իրադրությունը: Նախարարը տեղեկություններ է հաղորդել ադրբեջանական զինուժի կողմից տարբեր տրամաչափի զինատեսակների կիրառմամբ Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորման դեպքերի, սադրիչ գործողությունների վերաբերյալ:
Անդրադառնալով հակառակորդի կողմից հնչող խեղաթյուրող ապատեղեկատվական հոսքերին՝ ԱԳ նախարարը նշել է. «Ագրեսիան եղել է նախապես ծրագրված, և ադրբեջանական կողմի հայտարարությունները ենթադրյալ հակահարձակման վերաբերյալ բացարձակ կեղծիք են: Ադրբեջանը երբեք չի քողարկել ուժի կիրառմամբ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծելու իր ռազմավարական նպատակը՝ շարունակաբար պահպանելով լարվածությունը շփման գծի և հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի երկայնքով»:
ԱԳ նախարարը խորապես մտահոգություն է հայտնել Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին և վերջինիս ագրեսիային ցուցաբերվող անվերապահ միակողմանի աջակցության առնչությամբ: Խստորեն դատապարտելով Ադրբեջանի ագրեսիան՝ նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ հրադադարի խախտմանն ուղղված սադրիչ գործողությունները ոչ միայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում են, այլև հղի են տարածաշրջանային լայնամասշտաբ պատերազմի վերաճելու վտանգով:
Նախարար Մնացականյանը քննադատել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի՝ աշխարհում գլոբալ հրադադար հաստատելու կոչին չհետևելու Ադրբեջանի սադրիչ գործելաոճը: Ընդգծել է, որ ագրեսիայի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։
ԱԳ նախարարը ընդգծել է, որ որպես Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավոր՝ Հայաստանը կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները պաշտպանելու Արցախի ժողովրդի անօտարելի իրավունքներն ու ադրբեջանական ագրեսիային կապահովի համարժեք պատասխան։
Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ինքնորոշման իրավունքը հակամարտության կարգավորման անքակտելի մասն է, և այս իրավունքի ուժով Արցախի ժողովուրդը պետք է հնարավորություն ունենա որոշելու իր կարգավիճակն առանց որևէ սահմանափակումների։
ԱԳ նախարարը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:
Նամակը շրջանառվելու է որպես ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 75-րդ նստաշրջանի փաստաթուղթ՝ օրակարգի 34-րդ (Զինված հակամարտությունների կանխարգելում), 71-րդ (Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի), 135-րդ (Պաշտպանելու պատասխանատվություն և ցեղասպանության, պատերազմական հանցագործությունների, էթնիկ զտումների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելում) կետերի ներքո և որպես Անվտանգության խորհրդի փաստաթուղթ:

Azerbaijan’s provocative actions aimed at violating the ceasefire bear the risk of escalating into a full-scale regional war Armenia’s FM to António Guterres
On September 28, Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan sent a letter to the UN Secretary General António Guterres, briefing on the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh and the situation resulting from it. The Minister provided information on the deliberate targeting of the civilian population and infrastructure of Artsakh by using weapons of various calibers and provocative actions by Azerbaijani armed forces.
Regarding the spread of disinformation flows by the adversary, the Foreign Minister noted: “The aggression was pre-planned, and the statements of the Azerbaijani side on the alleged counter-attack are absolutely falsified. Azerbaijan has never concealed its strategic goal of resolving the Nagorno-Karabakh conflict by the use of force, while continuously maintaining tension along the line of contact and the Armenian-Azerbaijani state border”.
Foreign Minister expressed deep concern over Turkey’s unconditional unilateral support to Azerbaijan and its aggression. Strongly condemning Azerbaijan’s aggression, Minister Mnatsakanyan underlined that provocative actions aimed at violating the ceasefire are not only a gross violation of international humanitarian law, but also bear the risk of escalating into a full-scale regional war.
Minister Mnatsakanyan criticized Azerbaijan’s provocative actions in contempt of  the call of the UN Secretary General for a global ceasefire. He stressed that the military-political leadership of Azerbaijan bears full  responsibility for the aggression.
Foreign Minister stressed that Armenia, as the guarantor of the security of the people of Artsakh, will take all necessary measures to protect the inalienable rights of the people of Artsakh and to give an adequate response to the Azerbaijani aggression. The right of the people of Nagorno-Karabakh to self-determination is an integral part of the conflict resolution, and by virtue of this right the people of Artsakh must be able to determine its status without any limitation.
Foreign Minister reiterated Armenia’s commitment to an absolutely peaceful resolution of the conflict.
The letter will be circulated as a document of the 75th session of the UN General Assembly, under the agenda items 34 (Prevention of Armed Conflicts), 71 (People’s Right to Self-Determination), and 135 (Responsibility to Defend and Prevention of Genocide, War Crimes, Ethnic Cleansing and Crimes Against Humanity), and as a document of the Security Council.