Անհապաղ քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի և Արցախի միջև ռազմավարական դաշինք կնքելու ուղղությամբ. 13 կուսակցությունների հայտարարությունը
29/09/2020 17:39
ՀՀ 13 կուսակցություններ կոչով են հանդես եկել Հայաստանի և Արցախի միջև ռազմավարական դաշինք կնքելու անհրաժեշտության մասին։
«2020թ. սեպտեմբերի 27-ին, Ադրբեջանի կողմից, Թուրքիայի բացայատ աջակցությամբ և խրախուսմամբ սանձազերծած պատերազմը մեկ անգամ ևս շեշտեց Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների միջև ռազմավարական դաշինք կնքելու անհրաժեշտությունը։
Հիմք ընդունելով Հայաստանի անկախության մասին 1990 թ. օգոստոսի 23-ի, ԼՂՀ հռչակման մասին 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ի հռչակագրերը եւ արձանագրելով Արցախի ինքնիշխանության հռչակման ու դրան հաջորդած գործընթացի օրինականությունն ու համապատասխանությունը միջազգային և ներպետական իրավական կառուցակարգերին,
– Հայաստանի հանձնառությունը՝ երաշխավորելու Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ու ինքնորոշման իրավունքի իրացումը եւ անվտանգության ապահովման հետ կապված հարցերում համաձայնեցված գործողությունների անհրաժեշտությունը,
– բանակցային գործընթացի լիարժեքության եւ արդյունավետության ապահովման առումով Արցախի Հանրապետության լիիրավ մասնակցության անխուսափելիությունը,
– բանակցային գործընթացում Արցախի Հանրապետության անկախ կարգավիճակի, նրա տարածքային ամբողջականության վերականգնման եւ անվտանգության հետ կապված հարցերի լուծման առաջնահերթությունը,
– մարդու հիմնարար իրավունքների իրացման, անվտանգության, ռազմական համագործակցության, արտաքին քաղաքական գործունեության եւ բազմաթիվ այլ բնագավառների հետ կապված Հայաստանի եւ Արցախի Հանրապետությունների իրավահարաբերությունների՝ մինչ օրս լիարժեք կարգավորված չլինելու հանգամանքը, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության իրավապայմանագրային հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու անհրաժեշտությունը.
Մենք՝ ներքոստորագրյալ կուսակցություններս, կոչ ենք անում Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության իշխանություններին՝ անհապաղ քայլեր ձեռնարկել երկու հանրապետությունների միջև ռազմավարական համապարփակ համագործակցության պայմանագիր կնքելու ուղղությամբ» , - նշված է հայտարարության մեջ։

Призываем немедленно предпринять шаги для заключения стратегического союза между Арменией и Арцахом – заявление 13 партий
29/09/2020 18:35
Тринадцать партии Армении выступили с призывом о необходимости заключения стратегического союз между Арменией и Арцахом.
«Развязанная 27 сентября 2020 года Азербайджаном при явной поддержке и поощрении Турции война еще раз подтвердила необходимость заключения стратегического союза между Арменией и Республикой Арцах.
Принимая за основание декларации о провозглашении независимости Армении 23 августа 1990 года и о провозглашении НКР 2 сентября 1991 года, и констатируя, что  провозглашения суверенитета Арцаха и последовавший за этим процесс соответствует международным и внутригосударственным правовым регламентам,
Учитывая
– обязательство Армении гарантировать безопасность и реализацию права на самоопределение народа Арцаха, а также необходимость согласованных действий в вопросах, связанных с обеспечением безопасности,
– неизбежность полноправного участия Республики Арцах для обеспечения полноценности и эффективности переговорного процесса,
– приоритетность решения в переговорном процессе вопросов, связанных с независимым статусом Республики Арцах, восстановлением его территориальной целостности и безопасности,
– обстоятельство неурегулированности по сей день правоотношений Армении и Арцаха в сфере реализации основных прав человека, безопасности, внешнеполитической деятельности и в многочисленных других сферах, а также необходимость повышения договорно-правовых отношений между Арменией и Республикой Арцах
Мы – нижеподписавшиеся партии, призывам власти Республики Армения и Республики Арцах немедленно предпринять шаги для заключения соглашения о всеобъемлющем стратегическом сотрудничестве», - отмечается в заявлении.