Հայաստանի օդային տարածքում խոցվել է ՀՀ ԶՈւ ՍՈւ-25 գրոհիչը. օդաչուն զոհվել է
Այսօր ժամը 10:30-ից Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերին պատկանող F-16 կործանիչները օդ էին բարձրացել Ադրբեջանի Հանրապետության «Գյանջա» օդանավակայանից և ապահովում էին Ադրբեջանի «Դալյար» օդանավակայանից ՀՀ Վարդենիսի տարածաշրջանի Վարդենիս, Մեծ Մասրիք, Սոթք տարածաշրջաններում տեղակայված ՀՀ բնակավայրերի և ԶՈՒ ցամաքային ստորաբաժանումների ուղղությամբ Ադրբեջանի ՍՈՒ-25 և թուրքական արտադրության «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ով ռմբահրթիռային հարվածները, հաղորդում է ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
«Տվյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերի ստորաբաժանումներին կրակային աջակցման մարտական խնդիրներ էր կատարում յուրային ավիացիան։
Մարտական խնդիրը կատարելիս հակաօդային և օդային մարտերի ընթացքում Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերի F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչի կողմից ՀՀ օդային տարածքում խոցվել է ՀՀ ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը:
Օդաչուն, ցավոք, հերոսաբար զոհվել է:
Թուրքիայի Հանրապետության F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչը, ըստ օբյեկտիվ հսկման միջոցների, գտնվել է 60 կմ խորության, 8200 մետր բարձրության վրա», - հայտնել է Ստեփանյանը։

Турецкий F-16 сбил в воздушном пространстве Армении истребитель Су-25 ВВС Армении, летчик погиб
Сегодня с 10:30 истребители военно-воздушных сил Турции F-16 поднялись в воздух с аэродрома «Гянджа» Республики Азербайджан и обеспечивали ракетные удары азербайджанских СУ-25 и турецких ударных оперативно-тактический БПЛА «Байрактар» с аэропорта «Далляр» Азербайджана по армянским населенным пунктам и сухопутным подразделений ВС Армении, дислоцированным в регионах Варденис, Мец Масрик, Сотк Армении, сообщает пресс-секретарь Минобороны Армении Шушан Степанян.
«В это время действия армянских ПВО поддерживала авиация. В ходе выполнения боевой задачи и противовоздушных боев армянский штурмовик СУ-25 ВВС Армении был сбит турецким истребителем F-16.
К сожалению, летчик, геройски погиб.
Средства контроля зафиксировали турецкий многофункциональный истребитель F-16 на глубине 60 километров, высоте 8200 метров», - сообщила Шушан Степанян.