Հայաստանի օդային տարածքում խոցվել է ՀՀ ԶՈւ ՍՈւ-25 գրոհիչը. օդաչուն զոհվել է
Այսօր ժամը 10:30-ից Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերին պատկանող F-16 կործանիչները օդ էին բարձրացել Ադրբեջանի Հանրապետության «Գյանջա» օդանավակայանից և ապահովում էին Ադրբեջանի «Դալյար» օդանավակայանից ՀՀ Վարդենիսի տարածաշրջանի Վարդենիս, Մեծ Մասրիք, Սոթք տարածաշրջաններում տեղակայված ՀՀ բնակավայրերի և ԶՈՒ ցամաքային ստորաբաժանումների ուղղությամբ Ադրբեջանի ՍՈՒ-25 և թուրքական արտադրության «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ով ռմբահրթիռային հարվածները, հաղորդում է ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
«Տվյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերի ստորաբաժանումներին կրակային աջակցման մարտական խնդիրներ էր կատարում յուրային ավիացիան։
Մարտական խնդիրը կատարելիս հակաօդային և օդային մարտերի ընթացքում Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերի F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչի կողմից ՀՀ օդային տարածքում խոցվել է ՀՀ ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը:
Օդաչուն, ցավոք, հերոսաբար զոհվել է:
Թուրքիայի Հանրապետության F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչը, ըստ օբյեկտիվ հսկման միջոցների, գտնվել է 60 կմ խորության, 8200 մետր բարձրության վրա», - հայտնել է Ստեփանյանը։

Turkish air force F-16s have been deployed against Armenia and shot down an Armenian military aircraft amid the Azeri attack on Artsakh, spokesperson of Armenia's Ministry of Defense Shushan Stepanyan reports.
“Today, starting from 10:30, Turkish Air Force F-16 fighter jets took off from the Gyanja airport in Azerbaijan and were ensuring the Azerbaijani SU-25 and Turkish-made Bayraktar UAV bombings from the Azerbaijani Dalyar airport at the Armenian settlements and Armed Forces land divisions positioned in the Vardenis, Mets Masrik and Sotk regions of the Vardenis region in Armenia," she said.
Stepanyan sterssed that the in the abovementioned period our air force was providing air support to the Armenian Armed Forces Air Defense units. During their mission, a Turkish Air Force F-16 fighter jet shot down an on-duty SU-25 jet of the Armenian Air Force in Armenian airspace.