Հայաստանը քննարկում է ՄԻԵԴ միջպետական գանգատ ներկայացնելու հարցը. Եղիշե Կիրակոսյան (Տեսանյութ)
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, որը որոշում է ընդունել, կոչ է անում թե Ադրբեջանին, թե Հայաստանին զերծ մնալ այնպիսի միջոցների կիրառումից, որոնք կառաջացնեն քաղաքացիական բնակչության իրավունքների խախտումներ, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
«Ոորոշման մեջ ասված է, որ կողմերը հնարավորինս շուտ տեղեկացնեն դատարանին ձեռնարկած միջոցների մասին», - ասաց նա։
Կիրակոսյանը նշեց, թե այն տեքստում, որը կա ՄԻԵԴ-ի կողմից, ակնկալելի էր, որովհետև, նրա խոսքով, նման նախադեպ, որ պետության դիմումի հիման վրա դատարանը կայացնում է միջանկյալ միջոց, եզակի դեպք է։
«Սա, կարելի է ասել, երրորդն է», - ասաց նա։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի խոսքով՝ կարելի է ասել, որ ՄԻԵԴ որոշումը Հայաստանի համար հաջողություն է, որովհետև Հայաստանի դիմումի ու ապացույցների հիման վրա է որոշումը կայացվել։
«Դատարանը նույնիսկ հարկ չի համարել այն ուղարկել Ադրբեջան լրացուցիչ տեղեկատվություն ստանալու համար, որը, սովորաբար, անում է», - ասաց նա։
Կիրակոսյանի խոսքով՝ ՄԻԵԴ որոշումում կարևոր է, որ բեռն ավելի շատ ընկնում է Ադրբեջանի կառավարության վրա։
Նա նշեց, որ քննարկում են միջպետական գանգատ ներկայացնելու հարցը։
«Միջպետական գանգատ ներկայացվում է կառավարության որոշման հիման վրա, այս պահին կան սցենարներ, աշխատանքներ ենք տանում», - ասաց ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը։

Армения обсуждает вопрос обращения с межгосударственной жалобой в ЕСПЧ – Егише Киракосян
Европейский суд по правам человека, который уже принял решение, призывает и Азербайджан, и Армению воздержаться от применения средств, которые могут привести к нарушению прав гражданского населения, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами представитель Армении в ЕСПЧ Егише Киракосян.
«В решении о применении промежуточной меры говорится, что стороны должны кратчайшие сроки представить в суд информацию о предпринятых мерах», - сказал он.
Егише Киракосян отметил, что в опубликованный ЕСПЧ текст, был ожидаемым, поскольку, по его словам, прецедент, когда на основании заявления государства суд выносит решение о применении промежуточного средство, – встречается редко.
«Можно сказать, что это третий случай», - сказал он.
По словам представителя Армении в ЕСПЧ, можно констатировать, что решение ЕСПЧ это успех для Армении, поскольку решение принято на основании обращения и доказательств Армении.
«Суд даже не посчитал нужным направить его Азербайджану для получения дополнительных сведений, что обычно делается», - сказал он.
Егише Киракосян отметил, что решение ЕСПЧ важно, поскольку ответственность лежится больше на правительство Азербайджана.
Он отметил, что обсуждается вопрос обращения с межгосударственной жалобой в ЕСПЧ.
«Межгосударственная жалоба подается на основании решения правительства, на данный момент есть сценарии, ведутся работы», - заявил представитель Армении в ЕСПЧ.