ՌԴ ԱԳՆ. Ղարաբաղյան հակամարտության գոտի են տեղափոխվում անօրինական զինված խմբավորումների գրոհայիններ, մասնավորապես՝ Սիրիայից և Լիբիայից
30/09/2020 21:07
Ըստ ստացված տեղեկատվության՝ ռազմական գործողություններին անմիջականորեն մասնակցելու համար Ղարաբաղյան հակամարտության գոտի են տեղափոխվում անօրինական զինված խմբավորումների գրոհայինները, մասնավորապես՝ Սիրիայից և Լիբիայից: Այս մասին հայտնում են ՌԴ ԱԳՆ-ից:
«Մենք խորապես մտահոգված ենք այդ գործընթացներով, որոնք հանգեցնում են ոչ միայն հակամարտության գոտում լարվածության էլ ավելի սրմանը, այլև երկարաժամկետ սպառնալիքներ են ստեղծում տարածաշրջանի բոլոր երկրների անվտանգության համար:
Մենք կոչ ենք անում շահագրգիռ պետությունների ղեկավարություններին արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել՝ հակամարտության մեջ օտարերկրյա ահաբեկիչների և վարձկանների օգտագործումը կանխելու և նրանց անմիջապես տարածաշրջանից դուրս բերելու համար», - ասված է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

МИД РФ: В зону карабахского конфликта осуществляется переброска боевиков незаконных вооруженных формирований, в частности из Сирии, Ливии
30/09/2020 20:58
По поступающим сведениям, в зону нагорно-карабахского конфликта осуществляется переброска боевиков незаконных вооруженных формирований, в частности из Сирии, Ливии, в целях непосредственного участия в боевых действиях. Об этом сообщает МИД России.
«Глубоко озабочены этими процессами, которые ведут не только к еще большей эскалации напряженности в зоне конфликта, но и создают долговременные угрозы для безопасности всех стран региона.
Призываем руководство заинтересованных государств принять действенные меры по недопущению использования иностранных террористов и наемников в конфликте и их незамедлительному выводу из региона», - отмечается в заявлении российского МИД.