Հակառակորդի հեռահար նպատակն է եղել 2-3 օրվա ընթացքում մխրճվել շուրջ 10-15 կմ Արցախի ՊԲ խորություն. Սեյրան Օհանյան
01/10/2020 22:27
Հակառակորդի հեռահար նպատակն է եղել երկու-երեք օրվա ընթացքում մխրճվել շուրջ 10-15 կմ Արցախի ՊԲ խորություն ու պարտադրանքի լեզվով խոսել ՀՀ և ԱՀ ղեկավարության հետ, Ստեփանակերտում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասաց ԱՀ և ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«ԱՀ բոլոր նախագահներն այսօր Արցախում են: Հանդիպել ենք հանրապետության նախագահի հետ, պաշտպանության նախկին նախարարներով այցելել ենք ներկայիս պաշտպանության նախարարի ղեկավարման կետ, մեր աջակցությանն ենք հայտնել նրան: Տիրապետում ենք իրավիճակին: Եզրահանգել ենք, որ Արցախի ՊԲ-ն իր կատարելագործումն ապահովել է, և այսօրվա հրամանատարը փորձառու ղեկավարում է մարտական գործողությունները», - նշեց նա:
Օհանյանի խոսքով՝ այս պատերազմը ոչ ապրիլյան, ոչ տավուշյան գործողությունների հետ չի կարելի համեմատել:
«Միակ նման բանը մեր զինվորի և հրամանատարի պատրաստվածությունն է, ըմբոստ ոգին, ժողովրդի միասնական համահավաք կամային ուժը», - ասաց Օհանյանը:

Азербайджан преследовал цель продвинуться за два-три дня на 10-15 км вглубь территории Арцаха – Сейран Оганян
01/10/2020 23:11
Противник преследовал цель в течение двух-трех дней продвинуться на 10-15 км вглубь территории Арцаха, чтобы говорить на языке принуждения с руководством Армении и Республики Арцах, заявил сегодня на брифинге в Степанакерте бывший министр обороны Армении Сейран Оганян.
По словам Сейрана Оганяна, противнику не далось сделать это благодаря действиям Армии обороны Арцаха.
«Все президенты Республики Арцах сегодня в Арцахе. Мы встретились с президентом республики. Бывшие министры обороны побывали также у действующего министра обороны, выразили ему свою поддержку. Владеем ситуацией. Пришли к выводу, что Армия обороны Арцаха действует профессионально и выполняет все поставленные задачи под умелым руководством командующего», - отметил он.
По словам Сейрана Оганяна, эту войну нельзя сравнить ни с Апрельской войной 2016 года, ни с последними тавушскими боевыми действиями.
«Единственное, что похоже – это подготовленность солдата и командира, непокорный дух, сила коллективной воли  народа», - сказал Сейран Оганян.