WarGonzo. Թուրք գեներալները հեռացրել են ծառայությունից Ադրբեջանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Նաջմեդդին Սադիկովին
01/10/2020 10:35
WarGonzo Telegram-ալիքի Ստամբուլից աղբյուրները հայտնում են, որ թուրք գեներալները ծառայությունից հեռացրել են Ադրբեջանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Նաջմեդդին Սադիկովին:
«Տեղեկություն կա, որ նա փախուստի մեջ է: Սադիկովը ծագումով Դերբենտից և իր հայրենիքում համարվում է ազգային հերոս: Սադիկովի մայրը լեռնային հրեա է՝ Թամարա անունով: Ադրբեջանի գլխավոր շտաբի պետը չի խոսում իր հարազատների մասին: Ահա թե ինչու, ի վերջո, թուրքական հակահետախուզությունը սկսեց նրանով զբաղվել: Մեկ ամիս առաջ Սադիկովը վեճ ունեցավ ժամանած թուրք խորհրդականների հետ: Նա նույնիսկ կտրուկ արտահայտվեց Ադրբեջանի իշխանությունների մասին. «Եթե մենք բանակը տալիս ենք թուրքերին, իսկ միգուցե՞ մեր կանանց նույնպես տանք», - ասել է նա խորհրդակցության ժամանակ: Ռուսաստանում Սադիկովին դեռ չեն տեսել, նույնիսկ ամենամոտ հարազատները չեն կարող կապ հաստատել նրա հետ», - գրում է ալիքը:

WarGonzo: Турецкие генералы отстранили от службы начальника ГШ ВС Азербайджана Наджимеддина Садыкова
01/10/2020 09:33
Источники телеграм-канала WarGonzo из Стамбула сообщают, что турецкие генералы отстранили от службы начальника Генерального штаба ВС Азербайджана Наджимеддина Садыкова.
«Есть информация, что он находится в бегах. Садыков родом из Дербента и на родине считается национальным героем. Мама Садыкова - горская еврейка, по имени Тамара. Начальник ГШ Азербайджана не распространялся о своих родственниках. Именно поэтому в итоге турецкая контрразведка взяла его в разработку. Месяц назад у Садыкова случился конфликт с прибывшими турецкими советниками. Он даже резко выразился в адрес азербайджанских властей: «Если мы отдаем туркам армию, может и жен своих тоже?» - сказал он на совещании. В России Садыкова пока не видели, связь с ним установить не могут даже ближайшие родственники», - пишет канал.