Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 71-րդ տարեդարձի  կապակցությամբ
01/10/2020 11:42
Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 71-րդ տարեդարձի կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին՝ Չինաստանի կազմավորման 71-րդ տարեդարձի  կապակցությամբ: Ուղերձում ասված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 71-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Չինաստանը Ձեր ղեկավարությամբ կարողացավ հաղթահարել COVID-19 համավարակի բռնկումը և հաստատուն քայլերով շարունակում է դրա հետևանքների դեմ պայքարը՝ փայլուն օրինակ ցույց տալով աշխարհին ու սատարելով բարեկամ երկրներին։
Մեծապես կարևորում եմ միջազգային ասպարեզում տեղի ունեցող փոփոխությունների ժամանակահատվածում մեր երկրների միջև շարունակվող բարձր մակարդակի երկխոսությունը և փոխադարձ աջակցության քաղաքականությունը։
Գոհունակությամբ եմ հիշում անցյալ տարի Չինաստան կատարած իմ այցի շրջանակներում մեր հանդիպումն ու մտքերի փոխանակումը։ Ցանկություն ունենալով խորացնել ու ընդլայնել առկա երկկողմ քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային կապերը և նախանշելով փոխգործակցության նոր ուղիներ՝ մենք ուրվագծեցինք մեր երկրների զարգացման ու երկկողմ կապերի սերտացման ուղեգիծը՝ կոչված իրացնելու հայ-չինական բազմաոլորտ գործակցության լայն ներուժը «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» կարևոր նախաձեռնության շրջանակներում:
Վստահ եմ, որ մեր ձեռք բերած պայմանավորվածությունները կշարունակեն կյանքի կոչվել՝ ի շահ մեր երկրների և ի բարօրություն հայ և չին ժողովուրդների:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, նորանոր հաջողություններ և ամենայն բարիք, իսկ բարեկամ չին ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարեկեցություն»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել նաև Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պետական խորհրդի նախագահ (վարչապետ) Լի Քեցյանին:
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Չինաստանի կառավարությանը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 71-րդ տարեդարձի առթիվ:
Չինաստանը արդյունավետ և հետևողական կառավարման շնորհիվ կարողացավ հաղթահարել COVID-19 համավարակի մարտահրավերը և հաստատուն քայլերով շարունակում է տնտեսության վերականգնումը։ Մեծ նշանակություն եմ տալիս համավարակով պայմանավորված այս բարդ ժամանակահատվածում մեր երկրների միջև շարունակվող բարձր մակարդակի կապերին և միմյանց ցուցաբերած տարաբնույթ աջակցությանը։
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Չինաստանի հետ գործընկերության համակողմանի, կայուն և հետևողական զարգացումն ու ընդլայնումը տարբեր ոլորտներում: Լիահույս եմ, որ նախորդ տարվա մայիսին Չինաստան կատարած իմ այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կշարունակեն կյանքի կոչվել համավարակով պայմանավորված խոչընդոտների հաղթահարումից հետո և կգրանցեն նաև շոշափելի տնտեսական արդյունքներ՝ ի բարօրություն մեր երկրների և ժողովուրդների։
Մաղթում եմ Ձերդ Գերազանցությանը քաջառողջություն, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն», - նշված է ուղերձում:

Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю 71-летия образования Китайской Народной Республики
01/10/2020 11:51
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание председателю Китайской Народной Республики Си Цзиньпину по случаю 71-летия образования КНР, сообщает пресс-служба правительства Армении.
«Сердечно Вас по случаю 71-летия образования Китайской Народной Республики.
Под вашим руководством Китай смог преодолеть вспышку эпидемии COVID-19 и продолжает уверенными шагами бороться с ее последствиями, подавая яркий пример миру и поддерживая дружественные страны.
Придаю большое значение продолжающемуся диалогу на высоком уровне и политике взаимопомощи между нашими странами в период происходящих на международной арене изменений.
С удовлетворением вспоминаю нашу встречу и обмен мнениями во время моего визита в Китай в прошлом году. Желая углубить и расширить существующие двусторонние политические, экономические и культурные связи и начертив новые пути сотрудничества, мы наметили путь развития наших стран и более тесных двусторонних связей, призванных реализовать широкий потенциал армяно-китайского многопрофильного сотрудничества в рамках важной инициативы "Один пояс и один путь".
Уверен, что достигнутые договоренности и впредь будут реализовываться на благо наших стран и благополучие армянского и китайского народов.
Желаю Вам крепкого здоровья, новых успехов и всего наилучшего, а дружественному китайскому народу - мира и благополучия», - говорится в послании.
Премьер-министр Никол Пашинян направил также поздравительное послание премьеру Государственного совета Китая Ли Кэцяну.
«От имени правительства Республики Армения и от себя лично направляю Вам и правительству Китая поздравления по случаю 71-летия образования Китайской Народной Республики.
Благодаря эффективному и последовательному управлению Китай смог преодолеть вызовы эпидемии COVID-19 и уверенными шагами продолжает восстановление экономики. Я придаю большое значение связям на высоком уровне между нашими странами в этот непростой из-за эпидемии период и оказываемой друг другу поддержке разного характера.
Армения придает большое значение всестороннему, устойчивому и последовательному развитию и расширению партнерства с Китаем в различных областях. Надеюсь, что достигнутые во время моего визита в Китай в мае прошлого года договоренности продолжат реализовываться после преодоления вызванных эпидемией препятствий, а также будут зафиксированы значительные экономические результаты на благо наших стран и народов.
Желаю Вашему Превосходительству крепкого здоровья, a дружественному народу Китая - мира и благополучия, говорится в послании премьер-министра Армении.