Սիրիան կարծում է, որ Թուրքիայի գործողությունները խթանում են հակամարտությունը Լեռնային Ղարաբաղում
Սիրիան զգուշացնում է Անկարայի միջամտության վտանգավոր հետևանքների մասին Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությանը: Այս մասին ասվում է Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ, որը փոխանցել է շաբաթ SANA գործակալությունը:
«Թուրքիան նպատակ է հետապնդում էլ ավելի բորբոքել հակամարտությունը Լեռնային Ղարաբաղում», - ասվում է փաստաթղթում: «Անկարայի գործողություններն ամենուր հանգեցնում են լարվածության աճի և կրոնական հակասությունների սրման»:
Սիրիան կոչ է անում Երևանին և Բաքվին «միջոցներ ձեռնարկել ռազմական էսկալացիան նվազեցնելու և տարաձայնությունների խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ», - ասված է հայտարարության մեջ:
«Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է զգոն լինի, որպեսզի չընկնի թուրքական ծուղակը և պատասխանի հակամարտության զսպման և երկխոսության վերադառնալու հայկական նախաձեռնություններին», - ընդգծում է Սիրիայի ԱԳՆ-ն:

В Сирии считают, что действия Турции ведут к разжиганию конфликта в Нагорном Карабахе
Сирия предупреждает об опасных последствиях вмешательства Анкары в конфликт между Арменией и Азербайджаном вокруг Нагорного Карабаха. Об этом говорится в заявлении МИД арабской республики, переданном в субботу агентством SANA.
«Турция преследует цель еще более разжечь конфликт в Нагорном Карабахе», - говорится в документе. - Действия Анкары повсюду ведут к росту напряженности и обострению религиозной розни».
Сирия призывает Ереван и Баку «принять меры к снижению военной эскалации и вести поиск урегулирования разногласий мирными средствами», отмечается в заявлении.
«Правительству Азербайджана следует проявить бдительность, чтобы не попасть в турецкую ловушку, и ответить на армянские инициативы по сдерживанию конфликта и возвращению к диалогу», - подчеркивает сирийский МИД.