Կոնկրետ իրավիճակում պետք է հանրային շահն էլ դիտարկել. պաշտպանները վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել Ծառուկյանի կալանքի դեմ
05/10/2020 18:16
Դատարանը քննում է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի կալանքի դեմ պաշտպանների վերաքննիչ բողոքը։ Նրանք լրագրողներին հայտնեցին, որ Ծառուկյանը դատական նիստին չի ցանկացել ներկա գտնվել՝ մտահոգված լինելով Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակով. «Նա ստեղծված իրավիճակում տեղը չի գտնում»:
Երեմ Սարգսյանը նշեց.
«Հետևյալ խնդիրն էինք բարձրացնում դատարանի առաջ, կոնկրետ իրավիճակում պետք է հանրային շահն էլ դիտարկել: Այս պահին՝ ռազմական դրության իրավիճակում, երբ համայն հայությունը միավորվել է, խորհրդարանական երկրոդ ուժի ղեկավարը, որը ունի լուրջ կապեր… ԱԺ-ում, երբ հարց են քննարկվում, երբ կուսակցության ղեկավարը չկա, դա էլ է խնդիրներ առաջացնում»:
Նա նաև հռետորական հարց հնչեցրեց՝ ի՞նչ քննություն են անելու այս ռազմական դրության պայմաններում.
«Իրենք ասում են՝ իրավական գործընթաց է: Կա՞ որևէ դատախազ, դատավոր, որը գործող իշխանության պայմաններում կասի՝ իրավական չէ, քաղաքական է»:

В конкретных случаях нужно рассматривать общественный интерес – адвокаты подали апелляционную жалобу против решения суда об аресте Гагика Царукяна
05/10/2020 18:47
Суд рассматривает апелляционную жалобу адвокатов на решение суда первой инстанции об аресте лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна. Адвокаты сообщили журналистам, что Гагик Царукян не захотел присутствовать на судебном заседании, он очень обеспокоен ситуацией в Арцахе.
«Он не находит себе места», - сказал Ерем Саркисян.
«Мы ставим перед судом задачу – в конкретных ситуациях нужно рассматривать общественный интерес. На данный момент, в военном положении, когда все армянство сплотилось, руководитель второй по величине парламентской силы, имеет серьезные связи… Когда в парламенте обсуждается вопрос, а руководителя фракции нет, это тоже создает проблемы», - сказал адвокат.
Он также задал риторический вопрос: «Какое следствие они собираются вести в военное время?».
Адвокат отметил, что Гагик Царукян действительно может принести реальную пользу в этой ситуации и добавил: «Разные люди спрашивают меня: как, до сих пор его не отпустили?!».