13 կուսակցություն դիմել է գլխավոր դատախազին՝ առաջարկելով փոխել Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոցը
13 կուսակցություններ գրությամբ դիմել են ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ առաջարկելով վերանայել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ կիրառված՝ խափանման միջոց կալանավորման մասին որոշումը:
«Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններում պատերազմական իրավիճակից ելնելով, նկատի ունենալով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի ավանդը Հայաստանի Հանրապետության պետականաշինության, բանակաշինության և բարեգործական ոլորտներում, ինչպես նաև ունեցած միջազգային մեծ կապերը, պետության շուրջ քաղաքական ուժերի համախմբվածության, ներազգային հաշտության ու համերաշխության հրամայականը` ներքոստորագրյալ կուսակցությունները գտնում են, որ այս օրերին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին կալանքում պահելը չի բխում Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության շահերից։
Քրեական գործի հարուցումից հետո շուրջ երեք ամիս Գագիկ Ծառուկյանը գտնվել է ազատության մեջ, որի ընթացքում որևէ կերպ չի խուսափել նախաքննության մարմնից, որևէ կերպ չի խոչընդոտել քննությանը։ Ավելին` Գագիկ Ծառուկյանն իր բազմաթիվ հայտարարություններով և գործողություններով ապացուցել է, որ պատրաստ է լիարժեքորեն կատարել քրեադատավարական կանոններով սահմանված իր բոլոր պարտականությունները։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ ներքոստորագրյալ կուսակցություններս միջնորդում ենք վերացնել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոցը կամ ընտրել «ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին» խափանման միջոցը»,-ասված է գրության մեջ։
Հայտարարությունը ստորագրել են «Ազգային Օրակարգ», «ԱԻՄ», «Երկիր Ծիրանի», «Ժառանգություն», «Դեմկուս», «ՀՅԴ», «Հայրենիք», «Հանուն սոցիալական արդարության», «Մեկ Հայաստան», «Քրիստոնեա-դեմոկրատական», «Դեմոկրատական այլընտրանք», «Ազգային անվտանգություն», «Ազգային համաձայնություն» կուսակցությունները:

Тринадцать партий обратились к генпрокурору с предложением изменить меру пресечения Гагику Царукяну
Тринадцать партий обратились к генеральному прокурору Армении Артуру Давтяну с предложением пересмотреть решение о применении ареста в качестве меры пресечения в отношении председателя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна.
«Исходя из военного положения в Республике Армения и Республике Арцах, учитывая вклад председателя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна в сферах государственного строительства, армейского строительства и благотворительности, а также имеющиеся у него обширные международные связи, необходимость сплоченности политических сил вокруг государства, внутринационального примирения и солидарности, нижеподписавшиеся партии считают, что в эти дни содержание председателя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна под арестом не вытекает из интересов Республики Армения и Республики Арцах.
Около трех месяцев после возбуждения уголовного дела Гагик Царукян находился на свободе, в этот период никак не избегал органа предварительного следствия, никоим образом не препятствовал следствию. Более того, Гагик Царукян своими многочисленными заявлениями и действиями доказал, что готов полноценно исполнять все свои обязанности, предусмотренные уголовно-процессуальными нормами.
Учитывая вышеизложенное, нижеподписавшиеся партии ходатайствуют об отмене меры пресечения в отношении лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна или об избрании в отношении него меры пресечения в виде подписки о невыезде», - говорится в адресованном генпрокурору письме.
Под заявлением подписались партии «Национальная повестка», «ОНС», «Страна Цирани», «Наследие», Демократическая партия Армении, АРФ «Дашнакцутюн», «Родина», «Во имя социальной справедливости», «Одна Армения», «Христианско-демократическая партия», «Демократическая Альтернатива», «Национальная безопасность», «Национальное согласие».