«Փաստ». Հայ ժողովուրդը ներկայում դարձել է ահաբեկչության դեմ պայքարի առաջամարտիկ
«Փաստ» թերթը գրում է. «Թե՛ միջազգային լրատվամիջոցներում, թե՛ տարբեր ուժային կենտրոններից գնալով հաճախակի են հնչում հաստատումներ և փաստեր, որ Թուրքիան Արցախի դեմ պատերազմելու համար Ադրբեջան է ուղարկել մեծ քանակությամբ վարձկան-ահաբեկիչներ։ Տարածաշրջանում ահաբեկչական խմբերի առկայությունը սկսել է մտահոգել տարբեր պետությունների։ Ակնհայտ է, որ հայ ժողովուրդը ներկայում դարձել է ահաբեկչության դեմ պայքարի առաջամարտիկ:
Միևնույն ժամանակ, անընդհատ տեղեկություններ են շրջանառվում ահաբեկիչների բավական մեծ քանակով սպանվելու մասին: Մյուս կողմից, տարբեր լրատվամիջոցներ հայտնում են, որ սիրիացի վարձկաններն այս օրերին արդեն հրաժարվում են մեկնել Ադրբեջան, քանի որ այնտեղ գտնվող նրանց «գաղափարակից եղբայրները» տեղեկություններ են փոխանցել, որ Ադրբեջան բերված ահաբեկիչները կա՛մ ոչնչացված են, կա՛մ այնպիսի վիճակում են, որ որևէ գործողության այլևս պիտանի չեն և ոչնչացվածի «հաշիվ» են։
Այդուամենայնիվ, Թուրքիան շարունակում է ջանքերը՝ ահաբեկչական այլ խմբեր տեղափոխելու համար, ինչը նշանակում է, որ, բացի ահաբեկչական խմբերի մնացորդներից, նորանոր վարձկաններ են տարածվում տարածաշրջանում՝ վտանգ ներկայացնելով ոչ միայն Արցախի ու Հայաստանի, այլև տարածաշրջանի այլ երկրների համար: Ի դեպ, ռուսական լրատվամիջոցները երեկ հայտնեցին, որ ահաբեկիչների հետ կնքում են կես տարվա պայմանագիր»։

«Паст»: Армянский народ стал авангардом борьбы против терроризма
Газета «Паст» пишет, что как зарубежная пресса, так различные силовые центры с каждым днем все чаще подтверждают факты переброски Турцией в Азербайджан большого количества наемников-террористов для боевых действий против Арцаха. Появление террористических групп в регионе начало беспокоить различные государства. Очевидно, что в настоящее время армянский народ стал авангардом борьбы против терроризма.
«В то же время постоянно распространяется информация о больших потерях среди наемников. С другой стороны, различные средства массовой информации сообщают, что сирийские наемники в эти дни отказываются ехать в Азербайджан, поскольку находящиеся там их "идеологические братья" передают, что приехавших в Азербайджан террористов или уничтожают, или они оказываются в таком состоянии, что больше неспособны к каким-либо действиям.
Тем не менее, Турция продолжает свои усилия по переброске других террористических групп, что означает, что кроме остатков террористических групп, в регионе появляются новые наемники, что представляет угрозу не только для Арцаха и Армении, но и других региональных государств. Кстати, вчера российские СМИ сообщили о том, что с террористами заключают договора на полгода», - пишет газета.