Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն սպանել է ՀՀ դրոշով փաթաթված անպաշտպան հայ գերիներին. ԱՀ քննչական կոմիտեում վարույթ է ընդունվել քրգործ (Լուսանկարներ 18+)
16/10/2020 15:36
ԱՀ քննչական կոմիտեում վարույթ է ընդունվել ԱՀ գլխավոր դատախազի կողմից հարուցված քրեական գործը՝ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին՝ ժամը 7:15-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից մի շարք միջազգային պայմանագրերի պահանջների խախտմամբ ականանետային-հրթիռահրետանային, ավիացիոն և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ ԱՀ շփման գծի ողջ երկայնքով հարձակման անցելու, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումների ուղեկցությամբ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և ագրեսիայի ակտ իրականացնելու դեպքի առթիվ:
Մասնավորապես, 2020թ. հոկտեմբերի 15-ին համացանցում տարածված տեսանյութի կապակցությամբ իրականացված համապատասխան միջոցառուների հիման վրա ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի դիվերսիոն խումբը, ներթափանցել է ԱՀ Հադրութ քաղաք, որտեղ թույլ տալով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ, Արթուր Մկրտչյան փողոցում կրակահերթով, կրակոցներ արձակելով սպանել է ՀՀ դրոշով փաթաթված, պաշտպանության միջոցներից զրկված և փաստացի գերի վերցված Հադրութ քաղաքի 1947թ. և 1995թ. ծնված քաղաքացիական երկու անձանց:
ԱՀ քրեական օրենսգրքի 416-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով վարույթ ընդունված քրեական գործի նախաքնությունը շարունակվում է:

СК Арцаха принял в производство уголовное дело по факту расстрела ВС Азербайджана армянских пленных (Фото +18)
16/10/2020 17:34
Следственный комитет Республики Арцах принял в производство возбужденное генеральным прокурором Республики Арцах уголовное дело по факту предпринятого военно-политическим руководством Азербайджанской Республики 12 сентября 2020 года, около 7:15, наступления по всей протяженности линии соприкосновения с Республикой Арцах с применением ракетно-артиллерийских систем, авиации и беспилотных летательных аппаратов в нарушение требований ряда международных договоров, развязывания агрессивной войны и осуществления акта агрессии, сопровождающихся серьезным нарушением норм международного гуманитарного права.
В частности, согласно фактическим данным, полученным на основании предпринятых мер в связи с распространенной 15 октября 2020 года в сети видеозаписью, диверсионная группа Вооруженных сил Азербайджанской Республики проникла в город Гадрут Республики Арцах, где допустив серьезные нарушения международного гуманитарного права, расстреляла на улице Артура Мкртчяна обернутых в флаг Армении, лишенных средств защиты и фактически взятых в плен двух гражданских лиц города Гадрут 1947 и 1995 года рождения.
Предварительное следствие по уголовного делу, возбужденному по пункту 1 части 1 статьи 416 Уголовного кодекса Республики Арцах, продолжается.