ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ապահովել գերեվարված հայ զինծառայողներ Արեգ Սարգսյանի և Նարեկ Ամիրջանյանի կյանքի անձեռնմխելիությունը և նրանց առողջության իրավունքը
16/10/2020 21:29
Երկու օր առաջ տեղեկացրել էինք, որ գերեվարված երկու զինծառայողների անունից հրատապ միջոց կիրառելու մասին դիմում է ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։ Դատարանն Ադրբեջանի կառավարությունից տեղեկատվություն պահանջելու մասին որոշում էր կայացրել՝ վերջնաժամկետ սահմանելով 22.10.2020թ.,ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արդարադատության նախկին նախարար, իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը։
«Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումների վերաբերյալ բացահայտված դրվագները՝ կրկին անգամ դիմում էր ներկայացվել Եվրոպական դատարանին և ներկայացվել էին Ադրբեջանի զինված ուժերի ներգրավվածությամբ ռազմագերիների նկատմամբ պատերազմական հանցագործություններ կատարելու վերաբերյալ ապացույցներ։
Դատարանը քիչ առաջ բավարարեց հայ դիմումատուների պահանջը՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանի կառավարությունը ապահովել Արեգ Սարգսյանի և Նարեկ Ամիրջանյանի կյանքի անձեռնմխելիությունը և նրանց առողջության իրավունքը։ Միևնույն ժամանակ Դատարանը պահանջել է Ադրբեջանից մինչև 22.10.2020թ․ Եվրոպական դատարանին ներկայացնել տեղեկություններ վերջիններիս որպիսության և առողջական վիճակի վերաբերյալ», - նշել է Զեյնալյանը։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում նշված զինծառայողների շահերը ներկայացնում են փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը և իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը։

ЕСПЧ обязал Азербайджан обеспечить неприкосновенность жизни плененных военнослужащих Арега Саркисяна и Нарека Амирджаняна и их право на жизнь
Группа юристов от имени членов семей плененных военнослужащих Арега Саркисяна и Нарека Амирджаняна обратилась 11 октября 2020 года в Европейский суд по правам человека для применения срочной меры.
Суд принял решение запросить у правительства Азербайджана информацию, установив крайний срок до 22 октября 2020 года, сообщает бывший министр юстиции Артак Зейналян на своей странице в Facebook.
«Учитывая выявленные эпизоды о грубейших нарушениях гуманитарного права Азербайджаном, в Европейский суд по правам человека вновь направлено заявление и представлены доказательства военных преступлений, совершенных вооруженными силами Азербайджана в отношении военнопленных.
Немногим ранее суд удовлетворил требование армянских заявителей, обязав правительство Азербайджана обеспечить неприкосновенность жизни Арега Саркисяна и Нарека Амирджаняна и их право на жизнь. В то же время ЕСПЧ потребовал от Азербайджана до 22 октября 2020 года представить Европейскому суду информацию об условиях содержания и состоянии здоровья пленных», - написал Артак Зейналян.
В Европейском суде по правам человека интересы армянских военнослужащих представляют адвокат Сирануш Саакян и правозащитник Артак Зейналян.