Իրանն աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Ռուսաստանի նախաձեռնությանը
Թեհրանն աջակցում է Ռուսաստանի դիվանագիտական աշխատանքը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև զինադադարի հաստատմանը: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
Ըստ նրա` տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու համար նույնպես պատշաճ կլինի Իրանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջնորդության ձևաչափը՝ որպես երաշխավոր երկրներ, Աստանայի ձևաչափի օրինակով:
«Կամ այլ մոդելներ, օրինակ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և Իրանի ու Թուրքիայի միջև որոշակի համադրություն և այլ առաջարկներ», - հավելել է դիվանագետը՝ նշելով, որ այդ առաջարկները նույնպես ենթակա են ուսումնասիրման և քննարկման:

Иран поддерживает инициативу России по Нагорному Карабаху
Тегеран поддерживает дипломатическую работу России, направленную на достижение перемирия между Азербайджаном и Арменией по вопросу Нагорного Карабаха. Об этом заявил посол Ирана в РФ Казем Джалали, передает «Интерфакс».
По его словам, для достижения мира в регионе также был бы уместен формат посредничества Ирана, России и Турции в качестве стран-гарантов, по модели астанинского формата.
«Или другие модели, допустим, некое совмещение между Минской группой ОБСЕ и Ираном и Турцией и другие предложения», — добавил дипломат, отметив, что эти предложения тоже подлежат изучению и рассмотрению.