Ռուսաստանը հիմքեր ունի Լեռնային Ղարաբաղում հակաահաբեկչական գործողության համար. Փաշինյան (Տեսանյութ)
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմին մասնակցող սիրիական ահաբեկչական խմբավորումների գրոհայիններն սպառնալիք են նաև Ռուսաստանի համար, ուստի Մոսկվան «այս իրավիճակին արձագանքելու օրինական իրավունք ու հիմքեր ունի»:
ТАСС-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Մերձավոր Արևելքից, մասնավորապես՝ Սիրիայից և Լիբիայից հակամարտության գոտի զինյալների տեղափոխման մասին հաղորդագրությունները՝ նա համոզմունք է հայտնել, որ այդ տարրերը կթափանցեն Ռուսաստանի Դաշնության տարածք:
«Ինձ համար ակնհայտ է, որ այդ պարտված խմբերի ստորաբաժանումները կամ անհատները պարզապես տեղափոխվում են Ռուսաստան, քանի որ, իմ կարծիքով, նրանք Ռուսաստանի Դաշնությունն ընկալում են որպես թշնամի, ինչպես Լեռնային Ղարաբաղը կամ Հայաստանը: Հարցն այն է, թե ինչպես կշարունակվի այս ամբողջ գործընթացը: Ռուսաստանը կսպասի՞, որ այս բոլոր տարրերը տեղափոխվեն իր տարածք, և այնտեղ նրանք՝ ռուսները, կսկսեն հակաահաբեկչական արշավ կամ հակաահաբեկչական գործողություններ: Չգիտեմ, միգուցե Ռուսաստանի կառավարությունում կամ հատուկ ծառայություններում քննարկվո՞ւմ է հենց տեղում հակաահաբեկչական օպերացիա ձեռնարկելու հնարավորությունը», - ասել է Փաշինյանը, ապա ավելացրել. «Եվ նաև Լեռնային Ղարաբաղում»։
Նա հիշել է, որ Մոսկվան «հակաահաբեկչական գործողություններ է ձեռնարկել Սիրիայում, որը բավականին հեռու է Ռուսաստանից, քանի որ սիրիացի գրոհայինների և ահաբեկիչների գործողություններն ուղղակի սպառնալիք էին ներկայացնում նրա ազգային անվտանգության համար»:
Այժմ, ըստ ՀՀ վարչապետի, գրոհայիններն ավելի մոտ են Ռուսաստանի սահմաններին:
«Սա բոլորովին այլ իրավիճակ է, ես կարծում եմ, որ Ռուսաստանն ունի օրինական իրավունք և հիմք արձագանքելու այս իրավիճակին», - հայտարարել է նա:

У России есть основания для антитеррористической операции в Нагорном Карабахе - Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает, что боевики сирийских террористических группировок, участвующие в войне против Нагорного Карабаха, представляют непосредственную угрозу для России, и потому у Москвы «есть легитимное право и основания реагировать на эту ситуацию».
Комментируя по просьбе ТАСС сообщения о переброске в зону конфликта боевиков с Ближнего Востока, в частности из Сирии и Ливии, он выразил уверенность, что эти элементы будут просачиваться на территорию РФ.
«Для меня очевидно, что части или отдельные лица из тех разгромленных групп просто перебрасываются в Россию, потому что, я думаю, они воспринимают РФ как врага, так же как Нагорный Карабах или Армению. Вопрос в том, как будет продолжаться весь этот процесс. Будет ли Россия ждать, чтобы все эти элементы перебрасывались на ее территорию и там они россияне начали антитеррористическую кампанию или антитеррористические действия. Я не знаю, может, и обсуждается в российском правительстве или в спецслужбах, что можно задействовать антитеррористическую операцию прямо на месте, еще и в Нагорном Карабахе», - сказал Пашинян.
Он напомнил, что Москва «предпринимала антитеррористические действия в Сирии, которая довольно далеко от России, потому что действия сирийских боевиков и террористов представляли прямую угрозу ее национальной безопасности».
Теперь же, по словам армянского премьера, боевики находятся ближе к российским границам.
«Это уже совсем другая ситуация, я думаю, что у России есть легитимное право и основы, чтобы реагировать на эту ситуацию», - заявил он.