Յակով Քեդմի. Թուրքիան կհասնի Յակուտիա, եթե նրան չկանգնեցնեն
Թուրքիան ձգտում է վերակենդանացնել Օսմանյան կայսրությունը և իր նպատակին հասնելու համար  պատրաստ է մինչև վերջ գնալ: Այս մասին YouTube-ի Սոլովյով LIVE հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է իսրայելական «Նատիվ» հատուկ ծառայության նախկին ղեկավար Յակով Քեդմին:
Փորձագետը մեկնաբանել է Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի գործողությունները, որը հայտարարել է Ադրբեջանի հետ կապերը ընդլայնելու պատրաստակամության մասին: Իսրայելի վարչապետի խոսքով՝ ինքը հպարտ է, որ Իսրայելը դարձել է Ադրբեջանի անկախությունը ճանաչած առաջին երկրներից մեկը:
«Ցավոք, մեր վարչապետը կարծիքներ է հայտնում, որոնք միշտ չէ, որ մտածված են կամ միշտ չէ, որ, իմ կարծիքով, արտացոլում են Իսրայելի շահերը: Բայց նա վարչապետ է: Նրա ասածի մեջ մեծ տրամաբանություն չկա: Թուրքիայի սուլթանի հետ նույն ճամբարում գտնվելը և նրա իմպերիալիստական ագրեսիվ հայտարարություններին աջակցելը մեր կողմից խելացի չէ: Սովորաբար մեր վարչապետը ոչինչ չի ձեռնարկում՝ առանց Վաշինգտոնից թույլտվություն ստանալու: Չգիտեմ` նա այս անգամ թույլտվություն ստացե՞լ է», - ասել է Քեդմին:
Փորձագետի կարծիքով՝ Իսրայելը չպետք է խառնվի հայ-ադրբեջանական հակամարտությանը:
«Իսրայելը չպետք է խառնվի այսպիսի հակամարտությանը: Հիմնական բանը, որ մեզ հետաքրքրում է՝ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և դադարեցնել արյունահեղությունը: Մենք ունենք մեր սեփական խնդիրները», - ընդգծել է բանախոսը:
Քեդմիի խոսքով՝ Թուրքիան վճռական է տրամադրված և պատրաստվում է գնալ մինչև վերջ Օսմանյան կայսրությունը վերակենդանացնելու համար: Հարցն այն է, թե ով է ունակ կանգնեցնել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին:
«Գոյություն ունի օբյեկտիվ իրականություն: Այսօր Թուրքիան գտնվում է շատ բարդ իրավիճակում: Թուրքիան նորմալ հարաբերություններ չունի ոչ մի պետության հետ, բացի Ադրբեջանից: Բայց դա այլ պատմություն է: Այսօր Անկարան ունի տնտեսական ծանր վիճակ: Մասամբ, այս ագրեսիվ քաղաքականությունը կապված է ներքին իրավիճակի և երկրում իրենց դիրքերը ամրապնդելու կամ պահպանելու իշխանությունների փորձերի հետ: Ինչպես Թուրքիայի պատմությունը, այնպես էլ թուրք սուլթանի խառնվածքը վկայում են այն մասին, որ նա պատրաստ է ուժ գործադրել ուժը պահպանելու համար: Եթե նրան թույլ տան, նա կանգ չի առնի մինչ Յակուտիա», - ընդգծել է Քեդմին:
Իսրայելցի փորձագետի կարծիքով՝ Եվրոպան ի վիճակի չէ հետ մղել Թուրքիային:
«Արդյոք կփորձեն դիմակայել: Հարցն այն է, թե ով է նրան կանգնեցնելու (Էրդողանին): Եվրոպան երբեք ոչինչ չի ձեռնարկել մեկի դեմ, ով պատրաստ է ուժ գործադրել, որը պատրաստ է գնալ իր նպատակին և դրա համար ունի բավարար միջոցներ և ուժ: Եվրոպան պատրաստ է ռմբակոծել Բելգրադը, ի վիճակի է ամերիկյան օգնությամբ ոչնչացնել Լիբիան, եթե ոչ ոք չմիջամտի: Եվրոպան ընդունակ է դրան: Եվրոպան ավելի շատ գտնվում է քարոզչության ոլորտում: Վճռականություն չկա պայքարել հանուն ինչ-որ բանի, նույնիսկ իր համար, իր շահերի համար», - հայտարարել է բանախոսը:

Кедми: Турция дойдет до Якутии, если ее не остановить
Турция пойдет до конца в своем стремлении возродить Османскую империю. Об этом заявил экс-руководитель израильской спецслужбы «Натив» Яков Кедми в эфире YouTube-канала Соловьев LIVE.
Эксперт прокомментировал действия израильского премьер-министра Биньямина Нетаньяху, который заявил о готовности расширить связи с Азербайджаном, представляющих взаимный интерес в поздравительном письме премьер-министру Азербайджана Али Асадову по случаю Дня независимости страны. По словам израильского премьера, он гордится тем, что Израиль стал одной из первых стран, признавших независимость Азербайджана.
«К сожалению, наш премьер-министр высказывает мнения не всегда продуманные или не всегда на мой взгляд отражающие интересы Израиля. Но он – премьер-министр. Большой логики в том, что он сказал, нет. Находиться в одном лагере с султаном Турции и поддерживать его империалистические агрессивные заявления – это не умно с нашей стороны. Обычно наш премьер не делает ничего, не получив разрешения из Вашингтона. Получил ли он разрешение на этот раз, я не знаю», – сказал Кедми.
По мнению эксперта, Израиль не должен вмешиваться в армяно-азербайджанский конфликт.
«В такого рода конфликт Израиль не должен вмешиваться. Основное, что нас интересует, чтобы прекратились военные действия и остановилось кровопролитие. У нас хватает своих проблем», – подчеркнул спикер.
По мнению Кедми, Турция настроена решительно и собирается идти до конца в своем стремлении возродить Османскую империю. Вопрос заключается в том, кто способен остановить президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
«Существует объективная реальность. Сегодня Турция в очень сложном положении. Ни с одним государством у Турции нет нормальных отношений, кроме Азербайджана. Но это уже другая история. Сегодня в Анкаре тяжелое экономическое положение. Частично это агрессивная политика связана с внутренним положением и с попыткамивласти  укрепить или удержать свое положение в стране. И история Турции, и темперамент турецкого султана говорит о том, что он готов применить силы, чтобы удержать власть. Если ему дадут, он не остановится до Якутии», – подчеркнул Кедми.
По словам израильского эксперта, Европа не способна дать отпор Турции.
«Вопрос дадут ли? Вопрос в том, кто его (Эрдогана – прим.ред.) остановит. Европа никогда ничего не делала против того, кто готов применять силу, кто готов идти к своей цели и у него достаточно для этого средств и сил. Европа готова бомбить Белград, способна уничтожить Ливию с американской помощью, если никто не вмешивается. На это Европа способна. Европа больше в области трепологии и пропаганды. Нет решимости бороться ни за что, даже за саму себя, за свои интересы», – заявил спикер.