Խաթիբզադե. Իրանն անընդունելի է համարում Ղարաբաղում կատարված վայրագությունները
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Սաիդ Խաթիբզադեն հոկտեմբերի 19-ի երեկոյան անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող զինված հակամարտության ֆոնին համացանցում հայտնված  «տագնապալի նկարներին», հաղորդում է IRNA պետական լրատվական գործակալությունը:
Խոսքը հայ ռազմագերիների գլխատման ու գնդակահարման, ինչպես նաև քաղաքացիական օբյեկտներին հարվածներ հասցնելու փաստերի մասին է, որի հետևանքով անմեղ մարդիկ են զոհվում:
Խաթիբզադեն ընդգծել է, որ Իսլամական Հանրապետությունը չի ընդունում նման վայրագությունները, որոնք բնորոշ են ահաբեկիչներին:
Իրանի արտգործնախարարությունը ղարաբաղյան հակամարտության երկու կողմերին էլ կոչ է արել պահպանել միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը:

Хатибзаде: Иран не приемлет творимые в Карабахе злодеяния
Официальный представитель Министерства иностранных дел Ирана Саид Хатибзаде вечером 19 октября указал на «тревожные снимки», опубликованные в Сети на фоне продолжающегося вооружённого конфликта в Нагорном Карабахе, передаёт государственное информагентство IRNA.
Речь шла о попавших на видео фактах обезглавливания и расстрела армянских военнопленных, а также ударов по гражданским целям, в результате которых гибнут ни в чём не повинные люди.
Как подчеркнул Хатибзаде, Исламская Республика не приемлет подобные злодеяния, которые присущи террористам.
В иранском внешнеполитическом ведомстве призвали обе стороны карабахского конфликта соблюдать нормы международного гуманитарного права.