Ռոհանի. ԱՄՆ հաջորդ նախագահը ստիպված կլինի հանձնվել Իրանին
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին ասել է, որ ԱՄՆ հաջորդ նախագահը ստիպված կլինի հանձնվել Իրանին, հայտնում է IRNA-ն:
Ռոհանին չորեքշաբթի կառավարության նիստի ժամանակ ասել է, որ «յուրաքանչյուր ոք, ով ԱՄՆ-ում կգա իշխանության, պետք է հանձնվի իրանական ժողովրդին»:
Անդրադառնալով Արտահանման համաշխարհային օրվան՝ Ռուհանին ասել է. «Ոչ նավթային արտահանումը շատ կարևոր է երկրի համար: Թշնամիները փորձել են կասեցնել նավթի, կոնդենսատի և նավթամթերքի արտահանումը, որոնք նախկինում մեր կարևոր արտահանման կետերից էին, բայց երկրի արտահանման բազմազանությունը խանգարում էր նրանց հաջողության հասնել»:
«Նրանք ցանկանում էին ծնկի բերել Իրանի ժողովրդին և ստիպել Իսլամական Հանրապետությանը հանձնվել նրանց: Մենք չենք հանձնվել ու չենք հանձնվելու: Վաղ թե ուշ նրանք իրենք կհանձնվեն», - ասել է նա:
Անդրադառնալով Իրան զենքի մատակարարման էմբարգոյի վերացմանը՝ նա ասել է.
«Այս հարցը կարևոր էր մարդկանց համար ոչ այն պատճառով, որ այսօր մենք կարող ենք ազատորեն զենք գնել և վաճառել ՄԱԿ-ի կանոնների համաձայն: Իհարկե, սա կարևոր է, բայց ամենակարևորն այն է, որ ճշմարտության, օրենքի և բանականության տրամաբանությունը հաղթահարել է ուժն ու ահաբեկումը»:
«Ամերիկացիները տարիներ շարունակ փորձել են զրկել իրանցի ժողովրդին իրենց իրավունքներից: Կարևոր չէ, թե քանի զենք ենք գնում կամ վաճառում, կարևոր է, որ մենք հասնենք մեր իրավունքներին», - ասել է Ռուհանին:
«Իրանի ժողովուրդը պետք է իրավունք ունենա զենք գնելու, նույնիսկ եթե դա անհրաժեշտ լինի: Մարդու իրավունքները և մարդու իրավունքների իրացումը շատ կարևոր են: Կիրակի ամերիկյան դավադրությունները ձախողվել են վերջին չորս տարվա ընթացքում: ԱՄՆ նոր վարչակազմի հենց սկզբից ամերիկացիները ձգտում էին ոչնչացնել միջուկային գործարքը: Նրանց բոլոր ջանքերն ուղղված էին նրան, որ բոլորը դուրս գան միջուկային գործարքից», - եզրափակել է նա:

Рухани: следующему президенту США придется сдаться Ирану
Президент Республики Иран Хасан Рухани сказал, что следующему президенту США придется сдаться Ирану, передает IRNA.
Рухани на заседании кабинета министров в среду сказал, что «любой, кто придет к власти в Соединенных Штатах, должен сдаться иранскому народу».
Ссылаясь на Всемирный день экспорта, Рухани заявил: «Ненефтяной экспорт очень важен для страны. Враги пытались прекратить экспорт нефти, конденсата и нефтепродуктов, которые в прошлом входили в число наших важных статей экспорта, но разнообразие экспорта страны помешало им добиться успеха».
«Они хотели поставить иранский народ на колени и заставить Исламскую Республику сдаться им. Мы не сдались и не будем сдаваться. Они сами рано или поздно сдадутся», - отметил он.
Указав на отмены эмбарго на поставки оружия в Иран, он сказал: «Этот вопрос был важен для людей не потому, что сегодня мы можем свободно покупать и продавать оружие по правилам ООН. Конечно, это важно, но самое главное то, что логика истины, закона и рациональности преодолели силу и запугивание».
«Американцы годами пытались лишить иранский народ его прав. Неважно, сколько мы покупаем или продаем оружия, важно, чтобы мы добились своих прав», - рассказал Рухани.
«Иранский народ должен иметь право покупать оружие, если даже ему нужно. Права людей и реализация прав людей очень важны. В воскресенье американские заговоры провалились за последние четыре года. С самого начала новой администрации США американцы стремились разрушить ядреную сделку. Все их усилия были направлены на то, чтобы заставить всех покинуть ядреную сделку», - заключил он.