Պուշկով. Եվրամիությունն այժմ ազդեցություն չունի Էրդողանի վարած քաղաքականության վրա
Դաշնության խորհրդի տեղեկատվական քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահ Ալեքսեյ Պուշկովը սոցցանցերում հայտարարել է, որ Եվրամիությունն այժմ ազդեցություն չունի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վարած քաղաքականության վրա:
Նա նշել է, որ Բրյուսելի ողջ ազդեցությունը պահպանվում էր Եվրամիություն՝ Թուրքիայի անդամակցության հեռանկարի վրա, բայց այժմ այն այլևս չկա:
«Այսօր ԵՄ-ն ավելի հավանական է, որ դիմակայի Էրդողանին, քան ազդի նրա վրա: Այո, Բրյուսելը ժամանակ չունի Թուրքիայի համար. կորոնավիրուս, միասնության թուլացում, միգրանտներ, որոնք կտրում են ֆրանսիացիների գլուխները և հարձակվում գերմանացիների վրա ... Բացի այդ, ԵՄ-ն վաղուց դադարել է նշանակալի դեր ունենալ Մերձավոր Արևելքում: Եվ Էրդողանը դա ավելի լավ է տեսնում, քան մյուսները», - գրել է նա:
Ավելի վաղ Պուշկովը հայտարարել էր, որ անիմաստ է ակնկալել, որ Էրդողանն իրեն պահի որպես հավատարիմ դաշնակից, քանի որ նա այդպիսին չէ Ռուսաստանի համար:

Пушков: Брюссель Эрдогану не указ
Председатель Комиссии Совета Федерации по информационной политике Алексей Пушков в соцсетях заявил, что Евросоюз сейчас не имеет никакого влияния на политику, проводимую президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Он отметил, что всё влияние Брюсселя держалось на перспективе вступления Турции в Евросоюз, однако сейчас её уже нет.
«ЕС сегодня скорее противостоит Эрдогану, чем влияет на него. Да Брюсселю и не до Турции: коронавирус, ослабление единства, мигранты, отрезающие головы французам и нападающие на немцев… К тому же ЕС давно уже не играет существенной роли на Ближнем Востоке. И Эрдоган это видит лучше других», — написал он.
Ранее Пушков сказал, что нет смысла ждать от Эрдогана поведения, как от лояльного союзника, поскольку он таковым для России не является.