Մհեր Գրիգորյանի նախաձեռնությամբ ԵՏՀ-ն կքննարկի Թուրքիան ԵԱՏՄ սակագնային արտոնությունների համակարգից օգտվող երկրների ցանկից հանելու հարցը
22/10/2020 16:21
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի նախաձեռնությամբ` առաջիկա Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստի օրակարգում կընդգրկվի և կքննարկվի մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Թուրքիան, ԵԱՏՄ սակագնային արտոնությունների միասնական համակարգից օգտվող երկրների ցանկից հանելու վերաբերյալ հարցը։
Համաձայն Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի 36-րդ հոդվածի՝ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից տրամադրվում են սակագնային արտոնություններ զարգացող և առավել թույլ զարգացած երկրների ծագում ունեցող ապրանքների նկատմամբ։
Արտոնություններից օգտվող երկրների ցանկերը հաստատվել են 2009 թվականին Մաքսային միության Հանձնաժողովի որոշմամբ։

Армения предложила обсудить вопрос об исключении Турции из системы тарифных преференций ЕАЭС
По инициативе вице-премьера Армении Мгера Григоряна, в повестку предстоящего заседания Совета Евразийской экономической комиссии будет включен и обсужден вопрос об исключении ряда стран, в том числе и Турции, из перечня стран – пользователей системы тарифных преференций ЕАЭС.
В соответствии со статьей 36 Договора о Евразийском экономическом союзе, государства – члены ЕАЭС предоставляют тарифные преференции в отношении товаров, происходящих из развивающихся стран и (или) наименее развитых стран – пользователей единой системы тарифных преференций Союза.
Перечень стран единой системы тарифных преференций ЕАЭС утвержден решением Комиссии Таможенного союза в 2009 году.