Մոսկվայում ահաբեկչություն է կանխվել (Տեսանյութ)
ՌԴ ԱԴԾ-ն բերման է ենթարկել ծագումով Կենտրոնական Ասիայից տղամարդու, որն ահաբեկչություն էր նախապատրաստում Մոսկվայի շրջանի իշխանությունների շենքերից մեկում: Այս մասին հինգշաբթի ТАСС-ին հաղորդել են ԱԴԾ հասարակայնության հետ կապերի կենտրոնում:
«Անվտանգության դաշնային ծառայությունը կանխել է ահաբեկչություն մայրաքաղաքի շրջանում: Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում բերման է ենթարկվել Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանից մի տղամարդու՝ ծնված 1999 թվականին,որը միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների զինյալների ցուցումով պատրաստվում էր ահաբեկչական գործողություն իրականացնել կառավարական շենքերից մեկում՝ ինքնաշեն պայթուցիկ սարքի միջոցով», - ասել են ԱԴԾ-ից:
Ահաբեկչի հագեցած պահոցում հայտնաբերվել և առգրավվել են ինքնաշեն պայթուցիկ սարքի բաղադրամասեր, իսկ կապի միջոցներում նրանք նամակագրություն են գտել գրոհայինների հետ, որոնք քննարկում էին պլանավորված ահաբեկչությունը, պայթուցիկ նյութեր պատրաստելու ինտերնետային հրահանգներ, ինչպես նաև տեսանյութ՝ ահաբեկիչների առաջնորդներին ուղղված, այսպես կոչված, երդման մասին:

В Москве предотвратили теракт (Видео)
ФСБ задержала уроженца Центральной Азии, готовившего теракт в одном из зданий органов власти в столичном регионе. Об этом ТАСС сообщили в четверг в Центре общественных связей ФСБ.
«Федеральной службой безопасности предотвращен террористический акт в столичном регионе. В результате проведенных мероприятий задержан выходец из Центрально-Азиатского региона 1999 года рождения, осуществлявший по указанию боевиков международных террористических организаций подготовку к совершению террористического акта в одном из зданий органов власти с применением самодельного взрывного устройства», - сообщили в ФСБ.
В оборудованном террористом тайнике обнаружены и изъяты компоненты самодельного взрывного устройства, а в используемых средствах связи найдена переписка с боевиками с обсуждением планируемого теракта, интернет-инструкции по изготовлению взрывчатых веществ, а также видеозапись его так называемой присяги главарям террористов. «В дальнейшем преступник планировал выехать в зону боевых действий на Ближнем Востоке для участия в деятельности террористических группировок», - сообщили в ФСБ.