Արցախում գտնվող ադրբեջանցի ռազմագերին պատմել է Թուրքիայից ժամանած զինվորական մասնագետների մասին (Տեսանյութ)
22/10/2020 19:42
Արցախի հոսպիտալներից մեկում բուժում ստացող ադրբեջանցի ռազմագերի Էմին Բաշխալին Զահիր Օղլուն պատմել է, թե ինչպես են Թուրքիայից ժամանած զինվորական մասնագետները ղեկավարում Արցախի դեմ Ադրբեջանի ծավալած ռազմական ագրեսիան: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լուսանկարիչ Դավիթ Ղահրամանյանի հրապարակած տեսանյութում ադրբեջանցի ռազմագերին պատմում է, որ դասընթացներ անցկացնելու նպատակով իրենց հետ եկել էին երեք հոգի և ասել էին, որ Թուրքիայից են:
«Դա ակնհայտ էր նրանց խոսելու ձևից և զինվորական հագուստից: Դասընթացները հիմնականում անց էին կացվում նրանց պատրաստած ծրագրով: Դրանք տևեցին 10-15 օր: Նրանք հիմա էլ գտնվում են մեր հրամանատարական կետերում, և առանց նրանց հրահանգների մեր հրամանատարները ինքնուրույն որոշումներ չեն կայացնում»,- ասել է ադրբեջանցի ռազմագերին:
Էմին Բաշխալին Զահիր Օղլուն նշել է նաև, որ իր առողջական վիճակը նորմալ է, բժիշկները վերքը մշակում են և նոր վիրակապ են դնում:

Военнопленный азербайджанец рассказал о приехавших в Азербайджан турецких военных специалистах
Военнопленный азербайджанец, находящийся на лечении в одной из больниц Арцаха, Эмин Бахшалы Захир Оглу рассказал, как военные специалисты из Турции руководили военной агрессией Азербайджана против Арцаха. Как сообщает «Арменпресс», на видео, опубликованном фотографом Давидом Каграманяном, военнопленный рассказывает, что к ним для проведения военных курсов приехали три человека, которые сказали, что они из Турции.
«По их говору и военной форме было очевидно, что они из Турции. Курсы в основном проводились по подготовленной ими программе. Они длились 10-15 дней. Турецкие специалисты по-прежнему находятся на наших командных пунктах, и без их указаний наши командиры не принимают самостоятельных решений», - сказал он.
Эмин Бахшалы Захир Оглу отметил также, что состояние его здоровья нормальное, врачи обрабатывают его рану и накладывают новую повязку.