Եթե միջազային հանրությունը շարունակի իր անորոշ դիտորդական կեցվածքը, այս պատերազմը կարող է վերածվել աղետալի տարածաշրջանային կոնֆլիկտի. Զոհրաբյան
22/10/2020 14:20
ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքի իր էջում տեղեկացրել է, որ որպես Հայաստան-Եգիպտոս միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահ, քիչ առաջ հանդիպել է Հայաստանում Եգիպտոսի արտակարգ և լիազոր դեսպան Բահաա Էլ Դին Բահգատ Դիսուկի հետ։
«Կրկին անգամ դեսպանին ներկայացրեցի ադրբեջանա-թրքական տանդեմի սանձազերծած պատերազմի հումանիտար աղետը, ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի եւ միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների ուղղակի  մասնակցությունն այս աղետալի պատերազմին, ինչպես նաև՝ Թուրքիայի փոխնախագահի երեկ արված հայտարարությունը,  թե Թուրքիան պատրաստ է զինուժ ուղարկել Ադրբեջան, այսինքն՝ անմիջականորեն  ներգրավվել պատերազմական գործողություններին։
Իսկ դա նշանակում է, որ Ադրբեջանում փաստացի տեղակայվելու են ՆԱՏՕ-ի զորքերը։
Ներկայացրեցի բոլոր այն միջազգային կոնվենցիաները, որոնք կոպտորեն խախտել է ադրբեջանա-թրքական տանդեմը՝ թիրախ դարձնելով թե՛ քաղաքացիական բնակավայրերը, թե՛ քաղաքացիական անձանց՝ երեխաների, կանանց, տարեցների և թե՛ միջազգային կոնվենցիաներով արգելված զինատեսակների օգտագործման  փաստերը։
Փոխանցեցի նաև հայ ռազմագերիների հանդեպ Ադրբեջանի կատարած վայրագությունները, ինչը փաստում է  այդ տանդեմի կատարած ռազմական հանցագործությունները։
Մտահոգությունս հստակ էր՝ եթե միջազային հանրությունը շարունակի իր անորոշ դիտորդական կեցվածքը, այս պատերազմը կարող է վերածվել  աղետալի  տարածաշրջանային  կոնֆլիկտի», - գրել է Նաիրա Զոհրաբյանը:

Из-за неопределенной позиции международного сообщества война в Карабахе может перерасти в катастрофический региональный конфликт – Наира Зограбян
22/10/2020 15:08
Депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян сообщила на своей странице в Facebook, что как председатель межпарламентской группы дружбы Армения-Египет только что встретилась с Чрезвычайным и Полномочным послом Египта в Армении Бахаа Эль Дином Бахгатом Дисуком.
«Я еще раз представила послу гуманитарную катастрофу в результате развязанной азербайджано-турецким тандемом войны, прямое участие члена НАТО Турции и международных террористических групп в этой катастрофической войне, а также вчерашнее заявление вице-президента Турции о том, что Анкара готова направить войска в Азербайджан, то есть, открыто участвовать в военных действиях.
Это значит, что в Азербайджане фактически будут размещены войска НАТО.
Я представила все международные конвенции, которые грубо нарушил азербайджано-турецкий тандем, взяв под прицел как гражданские населенные пункты, так и гражданских лиц – детей, женщин, пожилых людей, а также факты применения запрещенного международными конвенциями оружия.
Сообщила также о зверствах, совершенных Азербайджаном в отношении армянских военнопленных, что свидетельствует о совершенных этим тандемом военных преступлениях.
Моя обеспокоенность была четкой: если международное сообщество продолжит придерживаться своей неопределенной позиции стороннего наблюдателя, то эта война может превратиться в катастрофический региональный конфликт»,- написала Наира Зограбян.