Թուրքիայում պատմել են С-400-ների փորձարկումների մասին
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության ղեկավար Հուլուսի Աքարը հաստատել է Սինոպում Ռուսաստանի Դաշնությունից գնված С-400 զենիթահրթիռային համակարգերի փորձարկումները՝ դրանք անվանելով պայմանագրով նախատեսված աշխատանք:
«Պաշտպանական արդյունաբերության արտադրանքի գնման յուրաքանչյուր պայմանագրում ներառված են փորձարկումներ: Դրանք գնումների ծրագրի մաս են կազմում, սա զուտ տեխնիկական գործունեություն է», - համապատասխան հարցին Աքարի պատասխանը մեջբերել է NTV հեռուստաալիքը:
Աքարն ասել է, որ Թուրքիայի կողմից ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համակարգերի գնումը չի նշանակում դրա բաժանումը ՆԱՏՕ-ից, Անկարան դեռ պատրաստ է գնել ամերիկյան «Patriot» համակարգեր:

В Турции рассказали об испытаниях С-400
Глава минобороны Турции Хулуси Акар подтвердил испытания приобретенных у РФ зенитно-ракетных комплексов С-400 в Синопе, назвал это плановой работой в рамках контракта.
«В рамках каждого контракта по закупке продукции оборонной промышленности включены испытания. Они являются частью программы закупок, это чисто техническая деятельность», - цитирует ответ Акара на соответствующий вопрос телеканал NTV.
Покупка Турцией российских зенитно-ракетных комплексов (ЗРК) С-400 не означает ее отдаления от НАТО, Анкара все еще готова приобрести американские системы Patriot, заявил Акар.