ԱՄՆ Սենատի դեմոկրատները կոչ են անում մտածել Ադրբեջանին և Թուրքիային ռազմական օգնությունից զրկելու մասին
23/10/2020 10:14
ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի մի խումբ անդամներ Դեմոկրատական կուսակցությունից ներկայացրել են բանաձևերի նախագծեր՝ կոչ անելով վերանայել Լեռնային Ղարաբաղում լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների վերսկսման պայմաններում Ադրբեջանին և Թուրքիային ռազմական օգնություն տրամադրելու հնարավորությունը: Այդ նախաձեռնության հեղինակներն են, ընդհանուր առմամբ, յոթ օրենսդիր՝ Բոբ Մենենդեսը, Քրիս Վան Հոլլենը, Բոբ Քեյսին, Էդվարդ Մարկին, Ռիչարդ Դուրբինը, Քորի Բուքերը և Ջեք Ռիդը:
Նրանց պատրաստած փաստաթղթերում նախատեսվում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն ստիպված է լինելու զեկույցներ ներկայացնել Ադրբեջանի և Թուրքիայի կառավարությունների կողմից մարդու իրավունքների ենթադրյալ խախտումների մասին Սենատի արտաքին գործերի հանձնաժողովներին և Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատին: Բացի այդ, ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության դեպարտամենտի ղեկավարին հանձնարարվում է ծանուցել կառավարության օրենսդիր մարմնին, թե արդյոք ներկայումս կան «արտառոց հանգամանքներ ...», որոնք անհրաժեշտ են դարձնում Անկարային և Բաքվին անվտանգության աջակցությունը շարունակելը»:
Այս կապակցությամբ ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարը հրավիրվում է պարզաբանելու՝ արդյոք Ադրբեջանն ու Թուրքիան ամերիկյան ռազմական օգնությունն օգտագործում են այնպես, որ նպաստեն մարդու իրավունքների խախտումներին: Թուրքիայի դեպքում, Պոմպեոյից պահանջվում է նաև պարզաբանել, թե Անկարան օգտագործում է ամերիկյան արտադրության F-16 կործանիչ ռմբակոծիչներ «Հարավային Կովկասում 2020 թվականից [Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ] հակամարտության սրումից ի վեր»: Ենթադրվում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարը օրենսդիրներին կծանոթացնի այս բոլոր եզրակացություններին բանաձևի ընդունումից ոչ ուշ, քան 30 օր հետո:

Демократы Сената США призвали подумать о прекращении военной помощи Азербайджану и Турции
Группа членов Сената Конгресса США от Демократической партии представила проекты резолюций, призывающих рассмотреть вопрос о целесообразности продолжения оказания военной помощи Азербайджану и Турции в свете возобновления масштабных боевых действий в Нагорном Карабахе. Выдвинули в четверг эту инициативу в общей сложности семеро законодателей: Боб Менендес, Крис Ван Холлен, Боб Кейси, Эдвард Марки, Ричард Дурбин, Кори Букер и Джек Рид.
Подготовленные ими документы предусматривают, что госсекретарь США Майкл Помпео должен будет представить комитетам по иностранным делам Сената и Палаты представителей Конгресса отчеты о предполагаемых нарушениях прав человека правительствами Азербайджана и Турции. Кроме того, главе внешнеполитического ведомства США предписывается уведомить законодательную ветвь власти о том, имеются ли в настоящее время какие бы то ни было "чрезвычайные обстоятельства, <...> делающие необходимым продолжение содействия в сфере безопасности" Анкаре и Баку.
В связи с этим шефу американской дипломатии предлагается пояснить, используют ли Азербайджан и Турция американскую военную помощь таким образом, который способствует нарушениям прав человека. В случае с Турцией от Помпео требуется еще и уточнить, применяет ли Анкара истребители-бомбардировщики F-16 американского производства "на Южном Кавказе со времени эскалации конфликта [вокруг Нагорного Карабаха] 27 сентября 2020 года". Предполагается, что госсекретарь США ознакомит законодателей со всеми этими своими выводами не позднее чем через 30 дней после принятия резолюции.