Ադրբեջանի՝ Թուրքիայի ազդեցության և միջազգային ահաբեկչության գոտի դառնալու որոշումը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանի համար. Մնացականյանը՝ Պոմպեոյին
23/10/2020 20:32
Հոկտեմբերի 23-ին աշխատանքային այցով Միացյալ Նահանգներում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարարը Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԱՄՆ Պետքարտուղար Մայք Պոմեոյին, հայտնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից:
Քննարկման առանցքում էր Արցախում՝ ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Նախարար Մնացականյանն ԱՄՆ պետքարտուղարին տեղեկացրել է Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից մարտական գործողությունների ընթացքում իրականացվող պատերազմական հանցագործությունների մասին, որոնք դրսևորվում են Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորմամբ, քաղաքացիական բնակչության և ռազմագերիների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքով, գլխատումներով և սպանությամբ:
Պետքարտուղար Պոմպեոն ամերիկյան կողմի ցավակցությունն է հայտնել զոհերի կապակցությամբ:
ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը ընդգծել է նաև, որ ադրբեջանական կողմի այս ագրեսիան տեղի է ունենում Թուրքիայի ուղղակի ներգրավմամբ, որն արտահայտվում է անմիջական ռազմատեխնիկական աջակցությամբ՝ վերջինիս կողմից տարածաշրջան զինյալ ահաբեկիչների ներմուծմամբ: Նախարար Մնացականյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի՝ Թուրքիայի ազդեցության գոտի և միջազգային ահաբեկչության դառնալու որոշումը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանային անվտանգության համար:
Նախարար Մնացականյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի վերաբերյալ համաձայնությունների խախտումը և Արցախի ժողովրդի դեմ ռազմական գործողությունների շարունակությունը ևս մեկ անգամ ի ցույց են դնում հիմնախնդրի ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի նպատակը:
Երկուստեք վերահաստատվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում կրակի անհապաղ դադարեցման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ գործընթացը շարունակելու անհրաժեշտությունը:

Решение Азербайджана стать зоной влияния Турции и международного терроризма  представляет собой серьезную угрозу региональной безопасности. Мнацаканян
23/10/2020 20:41
Решение Азербайджана стать зоной влияния Турции и международного терроризма представляет собой серьезную угрозу региональной безопасности. Мнацаканян
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян проинформировал госсекретаря США Майка Помпео о военных преступлениях, совершенных Вооруженными силами Азербайджана во время боевых действий в Карабахе, сообщает МИД РА в пятницу.
«Находящийся с рабочим визитом в США министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян встретился с госсекретарем США Майком Помпео. В центре обсуждения была ситуация в Арцахе из-за крупномасштабной азербайджанской агрессии. Министр Мнацаканян проинформировал госсекретаря США о военных преступлениях, совершенных Вооруженными силами Азербайджана во время боевых действий, которые проявляются в преднамеренных нападениях на мирное население Арцаха, унизительном обращении с мирными жителями, военнопленными, обезглавливании и убийствах», - отметили в армянском МИД.
Также сообщается, что госсекретарь Помпео выразил соболезнования пострадавшим.
Глава внешнеполитического ведомства РА подчеркнул, что эта агрессия азербайджанской стороны происходит при прямом участии Турции, что выражается в прямой военно-технической поддержке путем введения ею вооруженных террористов в регион.
По словам министра Мнацаканяна, решение Азербайджана стать зоной влияния Турции и международного терроризма представляет собой серьезную угрозу региональной безопасности.
Министр Мнацаканян отметил, что нарушение Азербайджаном соглашений о прекращении огня и продолжение военных действий против народа Карабаха еще раз демонстрируют стремление Азербайджана решить вопрос военным путем.
Обе стороны подтвердили необходимость выполнения достигнутых договоренностей о немедленном прекращении огня в зоне нагорно-карабахского конфликта, а также необходимость продолжения мирного процесса в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ.