Ադրբեջանի՝ Թուրքիայի ազդեցության և միջազգային ահաբեկչության գոտի դառնալու որոշումը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանի համար. Մնացականյանը՝ Պոմպեոյին
23/10/2020 20:32
Հոկտեմբերի 23-ին աշխատանքային այցով Միացյալ Նահանգներում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարարը Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԱՄՆ Պետքարտուղար Մայք Պոմեոյին, հայտնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից:
Քննարկման առանցքում էր Արցախում՝ ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Նախարար Մնացականյանն ԱՄՆ պետքարտուղարին տեղեկացրել է Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից մարտական գործողությունների ընթացքում իրականացվող պատերազմական հանցագործությունների մասին, որոնք դրսևորվում են Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորմամբ, քաղաքացիական բնակչության և ռազմագերիների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքով, գլխատումներով և սպանությամբ:
Պետքարտուղար Պոմպեոն ամերիկյան կողմի ցավակցությունն է հայտնել զոհերի կապակցությամբ:
ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը ընդգծել է նաև, որ ադրբեջանական կողմի այս ագրեսիան տեղի է ունենում Թուրքիայի ուղղակի ներգրավմամբ, որն արտահայտվում է անմիջական ռազմատեխնիկական աջակցությամբ՝ վերջինիս կողմից տարածաշրջան զինյալ ահաբեկիչների ներմուծմամբ: Նախարար Մնացականյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի՝ Թուրքիայի ազդեցության գոտի և միջազգային ահաբեկչության դառնալու որոշումը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանային անվտանգության համար:
Նախարար Մնացականյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի վերաբերյալ համաձայնությունների խախտումը և Արցախի ժողովրդի դեմ ռազմական գործողությունների շարունակությունը ևս մեկ անգամ ի ցույց են դնում հիմնախնդրի ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի նպատակը:
Երկուստեք վերահաստատվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում կրակի անհապաղ դադարեցման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ գործընթացը շարունակելու անհրաժեշտությունը:

Armenia’s FM: Azerbaijan’s decision to become zone of Turkey’s influence and international terrorism threat to regional security
23/10/2020 20:59
Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan who is in the USA on working visit met today with U.S. Secretary of State Mike Pompeo.
The key topic of discussion was the situation created in Artsakh as a result of Azerbaijani large scale aggression.
Minister Mnatsakanyan briefed to the U.S. Secretary of State about the war crimes committed by Azerbaijani armed forces during the military actions which are being manifested with indiscriminate targeting of civilian population and infrastructures, humiliating attitude toward civilian population and prisoners of war, beheadings and murders.
Secretary of State Pompeo expressed condolences of the American side on the Armenian losses.
Armenia’s Foreign Minister stressed that Azerbaijani aggression takes place with the direct involvement of Turkey in the form of direct military-technical assistance – transportation of armed terrorists to the region.
Mnatsakanyan stressed that Azerbaijan’s decision to become Turkey’s influence zone and center of international terrorism is a serious threat to the regional security.
Armenia’s Minister noted that the violation of ceasefire agreements by Azerbaijan and continuation of hostilities against people of Artsakh once again shows Azerbaijan’s aim to settle the conflict in a military way.
The interlocutors reiterated the necessity of implementation of achieved agreements on immediate cessation of hostilities in the conflict zone as well as continuation of the peace process in the sidelines of the OSCE Minsk Group co-chairmanship.