«Ռոսսելխոզնադզորը» կարող է արգելել Ադրբեջանից բանջարեղենի մատակարարումը
«Ռոսսելխոզնադզորը» կարող է սահմանափակումներ մտցնել Ադրբեջանից ապրանքների մատակարարման համար, եթե Բաքուն չխստացնի վնասատուների դեմ պայքարը: Այս մասին հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով գերատեսչությանը:
Գերատեսչության տվյալներով՝ Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ անդամ այլ երկրների համար կարանտինային վնասատուներն առավել տարածված են դարձել ադրբեջանական բանջարեղենի և մրգերի մեջ: 2020 թվականի սկզբից ի վեր նույնականացվել է 76 այդպիսի բեռ: Յուրաքանչյուր փաստի համար ծառայությունը ծանուցումներ է ուղարկել ադրբեջանցի գործընկերներին, ընդգծում է «Ռոսսելխոզնադզորը»:
Ամենից հաճախ Ռուսաստանին մատակարարվող լոլիկում են հայտնաբերվել վնասակար օրգանիզմներ: Ընդհանուր առմամբ՝ «Ռոսսելխոզնադզորն» արձանագրել է 15 դեպք: Վնասատուների շրջանում հայտնաբերվել է հարավամերիկյան լոլիկի ցեց (Tuta absoluta): Կարանտինային վնասատուները գրանցվել են նաև սալորի, դեղձի, կարտոֆիլի, խնձորի, բալի, նեկտարինների և նռան մեջ:
«Օտարերկրյա գործընկերներն ընդգծել են, որ այդ դեպքերը քննվում են, բայց, գործակալությունում առկա տեղեկությունների համաձայն, այդ վնասատուն բացակայում է հանրապետության տարածքում և կարանտինային օբյեկտ է Ադրբեջանի համար», - ասվում է «Ռոսսելխոզնադզորի» հայտարարության մեջ:
Ռուսաստանի դեպարտամենտը կարծում է, որ դա կարող է վկայել, որ Ադրբեջանից Ռուսաստանին մատակարարվող բանջարեղենի մի մասը գալիս է այլ երկրներից: Ռուսաստանի դեպարտամենտը մտահոգված է նաև մատակարարված լոլիկի ծավալի ավելացմամբ 2019-ի համեմատ:
««Ռոսսելխոզնադզորը» խստորեն խորհուրդ է տվել ադրբեջանական գերատեսչությանն ուժեղացնել վերահսկողությունը Ռուսաստանի Դաշնություն տարածք ուղարկվող բուսական արտադրանքի նկատմամբ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Հետագա հայտնաբերման դեպքում ծառայությունը ստիպված կլինի սահմանափակումներ մտցնել Ադրբեջանից այն կատեգորիայի ապրանքների ներմուծման համար, որոնցում հայտնաբերվում են կարանտինային վնասակար օրգանիզմներ»:
Գերատեսչությունը նաև դիմել է ԱՀ Սննդամթերքի անվտանգության գործակալությանը՝ ձեռնարկված միջոցառումների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն և տվյալներ ստանալու համար, նաև հանրապետության տարածքում աճեցված և այլ պետություններից Ադրբեջան ներկրված բուսական արտադրանքի ծավալների վերաբերյալ:

Россельхознадзор может запретить поставку овощей из Азербайджана
Россельхознадзор может ввести ограничения на поставки продуктов из Азербайджана, если Баку не усилит контроль за вредителями. Об этом сообщил ТАСС со ссылкой на ведомство.
По сообщению ведомства, в азербайжданских овощах и фруктах стали чаще встречаться карантинные для России и других стран-членов ЕАЭС вредители. С начала 2020 года было было обнаружено 76 таких партий. По каждому факту служба направляла нотификации азербайджанским коллегам, подчеркнули в Россельхознадзоре.
Чаще всего вредные организмы находили в поставляемых в Россию томатах. Всего Россельхознадзор зафиксировал 15 случаев. Среди вредителей была обнаружена южноамериканская томатная моль (Tuta absoluta). Карантинные объекты фиксировались также в сливе, персиках, продовольственном картофеле, яблоках, черешне, нектаринах, гранатах.
«Иностранные коллеги подчеркнули, что расследование по этим случаям проводится, но, по имеющейся в Агентстве информации, этот вредитель отсутствует на территории республики и является карантинным для Азербайджана объектом», - говорится в сообщении Россельхознадзора.
Российское ведомство считает, что это может свидетельствовать о том, что часть поставляемых в Россию из Азербайджана овощей происходит из других стран. Обеспокоенность российского ведомства также вызывает увеличение объема поставляемых томатов по сравнению с 2019 годом.
«Россельхознадзор настоятельно рекомендовал азербайджанскому ведомству усилить контроль за отправляемой на территорию РФ растительной продукцией, - отмечается в сообщении. - В случае дальнейших обнаружений служба будет вынуждена ввести ограничения на ввоз из Азербайджана тех категорий товаров, в которых выявляются карантинные вредные организмы».
Ведомство также запросило у Агентства по пищевой безопасности Азербайджанской Республики подробную информацию о принятых мерах и данные об объемах выращиваемой на территории республики и импортируемой в Азербайджан из других государств продукции растительного происхождения.