Ֆրանսիան հետ է կանչել Անկարայում իր դեսպանին
Ֆրանսիան արձագանքել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի խոսքերին, որը ֆրանսիացի իր գործընկեր Էմանուել Մակրոնին խորհուրդ է տվել «բուժել հոգեկան վիճակը»:
Այս կապակցությամբ Փարիզը հետ է կանչել Անկարայում իր դեսպանին խորհրդակցությունների համար, հաղորդում է «France Presse»-ը:
Ավելի վաղ Էրդողանը քննադատել էր ֆրանսիացի իր գործընկերոջն արմատական իսլամիստների հարցով դիրքորոշման պատճառով:
Դրանից առաջ եվրոպացի քաղաքական գործիչը խոստացել էր պայքարել իսլամական արմատականության դեմ:
Հանրահավաքում ելույթի ժամանակ Թուրքիայի ղեկավարը կարծիք է հայտնել, որ Ֆրանսիայի ղեկավարը «հոգեկան խանգարումների բուժման կարիք ունի»:

Франция отозвала посла в Анкаре
Во Франции отреагировали на слова президента Турции Реджепа Эрдогана, посоветовавшего своему французскому коллеге Эммануэлю Макрону «лечить психику». В связи с этим Париж отзывает своего посла в Анкаре для консультаций, сообщает агентство France Presse.
Ранее Эрдоган выступил с критикой своего французского коллеги из-за его позиции по вопросам радикальных исламистов. До этого европейский политик пообещал бороться с исламским радикализмом.
Во время выступления на митинге турецкий лидер высказал мнение, что главе Франции «требуется лечение психических расстройств».