Զոհրաբ Մնացականյանն ԱՄՆ-ում հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և Անջեյ Կասպրչիկի հետ
Հոկտեմբերի 23-ին, աշխատանքային այցով Միացյալ Նահանգներում գտնվող ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա) ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ, հայտնում են ԱԳՆ-ից:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում օպերատիվ իրադրությանը: Նախարար Մնացականյանը խորը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից՝ հոկտեմբերի 10-ին և 17-ին կրակի դադարեցման վերաբերյալ ձեռքբերված համաձայնությունների տապալման առնչությամբ և ընդգծել, որ հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի նկրտումները մարտահրավեր են ողջ տարածաշրջանի համար:
Կողմերը վերահաստատել են ռազմական գործողությունների դադարեցման շուրջ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման և վերիֆիկացիոն մեխանիզմներով պահպանվող կայուն հրադադարի անհապաղ հաստատումը:
Ընդգծվել է բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ գործընթացը շարունակելու անհրաժեշտությունը:

Глава МИД Армении встретился с посредниками Минской группы ОБСЕ по Карабаху
Находящийся с рабочим визитом в США министр иностранных дел Зограб Мнацаканян встретился сегодня с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (Россия), Стефаном Висконти (Франция) и Эндрю Шофферем (США), а также личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.
Собеседники коснулись оперативной ситуации в зоне нагорно-карабахского конфликта. Министр Мнацаканян выразил глубокую озабоченность провалом со стороны  Азербайджана договоренностей о прекращении огня от 10 и 17 октября, а также подчеркнул, что стремление Баку решить конфликт военным путем является вызовом для всего региона.
Стороны подтвердили выполнение достигнутых договоренностей о прекращении военных действий и немедленное установлениие стабильного перемирия, сохраняемого верификационными механизмами. Была подчеркнута необходимость продолжения мирного процесса исключительно в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.